Εκπαιδευτικοί προβληματισμοί

Γνωστικά και παιδαγωγικά θέματα

Αποσπάσματα από το “Εγχειρίδιο του Πολεμιστή του Φωτός” του Paulo Coelho

Ιαν 201822
1.Ένας πολεμιστής του Φωτός κάνει πάντα κάτι έξω από τα συνηθισμένα.Μπορεί να χορέψει καταμεσής του δρόμου, να κοιτάξει κατάματα έναν άγνωστο και να μιλήσει για αγάπη στην πρώτη συνάντηση, να υπερασπιστεί μια ιδέα που μπορεί να φαίνεται γελοία. Οι πολεμιστές του φωτός έχουν τη δυνατότητα να επιτρέψουν στον εαυτό τους παρόμοια πράγματα.

Δε φοβάται να κλάψει για παλιούς πόνους ούτε να χαρεί για καινούριες ανακαλύψεις. Όταν νιώσει πως έφτασε η στιγμή, αφήνει τα πάντα κατά μέρος για την περιπέτεια που ονειρεύτηκε τόσο. Όταν καταλαβαίνει ότι βρίσκεται στα όρια της αντοχής του,

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αποσπάσματα από το “Εγχειρίδιο του Πολεμιστή του Φωτός” του Paulo Coelho

Ενώ εσύ μου φώναζες

Δεκ 20164

” Ενώ εσύ μου φώναζες…”

ένα κείμενο γροθιά για όλους τους γονείς!

Πολλές φορές σαν γονείς, ξεχνάμε ότι έχουμε απέναντί μας ένα παιδί που το μόνο που θέλει είναι αγάπη από εμάς. Τα οικονομικά προβλήματα, τα νεύρα της δουλειάς και το άγχος της επιβίωσης μας κάνει να ξεχνάμε το πιο σημαντικό πράγμα στο κόσμο.
Ποιο είναι αυτό; Ο τρόπος μας και η συμπεριφορά μας απέναντι στο παιδί μας. Διαβάστε το συγκλονιστικό κείμενο της Κατερίνας Μάλλιου.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Αγωγή, Παιδαγωγικά θέματα, Ψυχολογία | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενώ εσύ μου φώναζες

Τσατάλ Κουγιούκ – Προϊστορική εποχή

Δεκ 20164

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό, Ιστορία | με ετικέτα , , , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τσατάλ Κουγιούκ – Προϊστορική εποχή

Ένα αιγυπτιακό παραμύθι

Νοέ 201627

«Ο φτωχός Νεφέρ», παραμύθι της Αρχαίας Αιγύπτου, χρονολογείται τον 13ο αιώνα π.Χ.

Μια φορά κι ένα καιρό ζούσε ένας φτωχός καλός άνθρωπος, ο Νεφέρ. Συνήθιζε να πηγαίνει στο κυνήγι, που του άρεσε πολύ. Σκαρφαλωμένος στις χουρμαδιές περίμενε να πλησιάσει κάποιο ζώο στη λίμνη να πιει νερό για να το σκοτώσει με τα βέλη του. Ζέβρες και γαζέλες έρχονταν πρωί-πρωί να ξεδιψάσουν.

Ο κυνηγός Νεμπαμούν

Και πραγματικά χτυπά με τα βέλη του μια γαζέλα και την σκοτώνει. Πριν προφτάσει όμως να κατέβει από το δέντρο, κάποιος κρυμμένος σε ένα θάμνο, αρπάζει τη σκοτωμένη γαζέλα και εξαφανίζεται. «Θα είναι πιο πεινασμένος από μένα», σκέφτηκε ο καλός άνθρωπος και γύρισε στην καλύβα του με άδεια χέρια. Τα παιδιά του έκλαιγαν και η γυναίκα του τον κοίταζε γεμάτη απορία.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό, Νεοελληνική γλώσσα | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένα αιγυπτιακό παραμύθι

«Διακήρυξη των νομπελιστών για το μέλλον του κόσμου στο νέο αιώνα»

Νοέ 201627

«Διακήρυξη των νομπελιστών για το μέλλον του κόσμου στο νέο αιώνα»

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος για την παγκόσμια ειρήνη στα επόμενα χρόνια θα προκύψει όχι τόσο από τις παράλογες πράξεις των κρατών ή ατόμων, αλλά κυρίως από τις νόμιμες απαιτήσεις των αδικημένων του κόσμου. Η πλειοψηφία από αυτούς τους φτωχούς και στερημένους βρίσκεται σε οριακή κατάσταση και είναι όσοι ζουν στις περιοχές της ισημερινής ζώνης και στα ζεστά κλίματα.

Το φαινόμενο του θερμοκηπίου, που οφείλεται όχι στις δικές τους δραστηριότητες, αλλά στον τρόπο ζωής των λίγων πλουσίων, θα επηρεάσει περισσότερο τη δική τους εύθραυστη οικολογία. Η κατάστασή τους θα είναι απελπιστική και καταφανώς άδικη. Πώς λοιπόν να είναι ευχαριστημένοι με το να περιμένουν την ευεργεσία των πλουσίων; Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Εκπαιδευτικό υλικό, Νεοελληνική γλώσσα, Χωρίς κατηγορία | με ετικέτα , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Διακήρυξη των νομπελιστών για το μέλλον του κόσμου στο νέο αιώνα»

Μάρτιος 2024