The Elves and the Shoemaker

Δεκ 20151

The Elves and the Shoemaker

Meet the poor and hungry shoemaker who wakes up one morning to find that his shoes have been magically made for him!

Οπτικοποιημένη αφήγηση στα αγγλικά

Λεξιλόγιο

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο The Elves and the Shoemaker

UK maps Puzzles

Δεκ 20151

Enjoy!!!   😆

UK colour map mediumVoiceover Suitable

UK map (images)

UK( total images0

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο UK maps Puzzles

The Four Seasons

Νοέ 201528

Για όλους τους συναδέλφους που απασχολούνται και στο ολοήμερο       παραθέτω δύο worksheets που απεύθύνονται σε ανομοιογενή τμήματα:

weather-wear-matching

the-four-seasons

από κάτω από: Α Δημοτικού, Β Δημοτικού, Γ Δημοτικού, Δ Δημοτικού, Χωρίς κατηγορία | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο The Four Seasons

World Guiness Records!

Μαρ 201513

Στο βιβλίο μαθητή της Ε΄αναφέρονται διάφορα ρεκόρ που έχουν καταγραφεί στο Βιβλίο Γκίνες. Δείτε κάποια από αυτά στο Youtube.

John Evans balancing a car on his head!

Yao Defen, tallest woman in the world!

Πέθανε στην ηλικία των 40 ετών από όγκο στον οποίο οφειλόταν η γιγαντιαία ανάπτυξή της.

Istana Nurul Iman

Tο παλάτι του Σουλτάνου του Μπρουνέι με 200.000τμ, 1778 δωμάτια και 257 μπάνια!

image

από κάτω από: Points of interest, Videos, Ε Δημοτικού | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο World Guiness Records!

Οrdinal numbers review

Μαρ 20154

Μια δραστηριότητα επανάληψης στα τακτικά αριθμητικά με παιγνιώδη τρόπο.

από κάτω από: Games, Δ Δημοτικού, Ε Δημοτικού, ΣΤ Δημοτικού | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οrdinal numbers review

Gloucester cheese rolling

Μαρ 20154

Αφιερωμένο στους μαθητές μου του Δ1 που ζήτησαν να δουν αυτόν τον παράξενο αγώνα.

από κάτω από: Culture, Videos, Α Δημοτικού, Β Δημοτικού, Γ Δημοτικού, Δ Δημοτικού, Ε Δημοτικού, ΣΤ Δημοτικού | με ετικέτα , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Gloucester cheese rolling

Παραμυθομπερδέματα: Εργασία των μαθητών του Ε1

Φεβ 201517

Τα παιδιά εμπνεύστηκαν και έγραψαν τις δικές τους ιστορίες στα αγγλικά κι εγώ τις οπτικοποίησα!

Mickey and Minnie on the Titanic (ένας άτυχος έρωτας για γέλια)

The lost secret story ( θρίλλερ με απρόσμενη εξέλιξη )

Elvis and Goofy ( κρυφτό φαντασμάτων )

από κάτω από: Videos, Ε Δημοτικού, Εκπαιδευτικά, Εργασίες μαθητών | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παραμυθομπερδέματα: Εργασία των μαθητών του Ε1

Experience art like never before, this Valentine’s

Φεβ 201514

Έργα τέχνης που μας συγκινούν…

The Kiss Lytras Nikephoros | The National Gallery – Alexandros Soutzos Museum

LIFE Magazine

The Love Letter – Johannes Vermeer

The Promise (1888) by Henry Scott TukeWalker Art Gallery, Liverpool

‘Romance is a dream that still lives in the hearts of millions’: Romeo. ‘

Tα Φώτα της Πόλης – Charlie Chaplin

από κάτω από: Culture, Points of interest, Videos, Γ Δημοτικού, Δ Δημοτικού, Ε Δημοτικού, ΣΤ Δημοτικού | με ετικέτα , , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Experience art like never before, this Valentine’s

Haunted House story

Φεβ 201513

Βάλτε τις φράσεις στη σωστή σειρά. Μπορείτε να δώσετε τις απαντήσεις σας εδώ, γράφοντας και το όνομά σας.

Η ιστορία μας:2452ef6bdddfb2630c516b1b0f9dc4e8

Haunted house right order

από κάτω από: Culture, Ε Δημοτικού, ΣΤ Δημοτικού | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Haunted House story

Pancake day! (Shrove Tuesday)

Φεβ 20158

Shrove Tuesday (ευρέως γνωστό ως Pancake Day) είναι μια μέρα τον Φεβρουάριο ή τον Μάρτιο, αντίσοιχη της δικιάς μας Καθαράς Δευτέρας, πριν από την Τετάρτη της τέφρας  – Ash Wednesday που για τους Άγγλους είναι η πρώτη μέρα της Σαρακοστής και που γιορτάζεται σε πολλές χώρες τρώγοντας τηγανίτες.

Η Shrove Tuesday είναι κινητή εορτή και καθορίζεται από το Πάσχα. Η έκφραση «Shrove Tuesday» προέρχεται από τη λέξη shrive, που σημαίνει “εξομολογούμαι”. Τηρείται από πολλούς χριστιανούς, μεταξύ των οποίων οι Αγγλικανοί, Λουθηρανοί, Μεθοδιστές και Ρωμαιοκαθολικοί, οι οποίοι δίνουν ιδιαίτερη εμφαση στην αυτο- εξέταση,αναλογιζόμενοι τις αδικίες για τις οποίες πρέπει να μετανοήσουν και για ποιές αλλαγές ζωής ή τομείς της πνευματικής ανάπτυξης πρέπει να ζητήσουν τη βοήθεια του Θεού για την αντιμετώπισή τους.

Όντας η τελευταία ημέρα πριν από τη σωφρονιστική περίοδο της Σαρακοστής,  σχετίζεται με δημοφιλείς πρακτικές, όπως το να επιδίδονται οι πιστοί στην απόλαυση τροφών που “θυσιάζουν” για τις επερχόμενες σαράντα ημέρες πριν από την έναρξη της νηστείας και των θρησκευτικών υποχρεώσεων που συνδέονται με τη Σαρακοστή. Ο όρος Mardi Gras είναι γαλλικά για την έκφραση “Fat Tuesday», αναφερόμενος στην πρακτική τηςτελευταίας βραδιάς κατά την οποία τρώνε πιο πλούσια, λιπαρά τρόφιμα πριν από την τελετουργική νηστεία της Σαρακοστής, η οποία αρχίζει την Ash Wednesday.

Γιατί όμως τρώνε τηγανίτες;guo

Οι τηγανίτες ήταν ένα γεύμα που με την παρασκευή του μπορούσαν να αδειάσουν οι άνθρωποι τα ντουλάπια τους από τα πλούσια για την παλιά εποχή φαγητά που ήταν τα αβγά, το λίπος, το γάλα, το βούτυρο και η ζάχαρη, καθώς για τις επόμενες σαράντα μέρες δεν θα μπορούσαν να τα καταναλώσουν λόγω της νηστείας. Γι’ αυτό το λόγο άλλωστε στον Καναδά, στην Αυστραλία, στο Ενωμένο Βασίλειο, την Ιρλανδία και τη Βόρεια Αμερική, αυτή η μέρα ονομάζεται ευρέως και Pancake Day, δηλαδη η Μέρα της Τηγανίτας.

Στην Αγγλία, πολλές πόλεις διοργανώνουν αγώνες mob football, ένα είδος μεσαιωνικού χαωτικού ποδοσφαίρου χωρίς πολλούς κανόνες.

Παλιότερα η μέρα αυτή ήταν ημιαργία που άρχιζε στις 11.00 π.μ. με το χτύπημα της καμπάνας της εκκλησίας.  Σήμερα ακόμα διοργανώνονται αγώνες δρόμου τηγανίτας. Αυτή η παράδοση, όπως λέγεται, ξεκίνησε όταν μια νοικουρά από το Olney ξεχάστηκε φτιάχνοντας τηγανίτες. Όταν χτύπησε η καμπάνα για τη λειτουργία, έτρεξε έξω από το σπίτι κρατώντας το τηγάνι με τις τηγανίτες!

« Παλιότερα άρθρα