gerontaki's blog

Just another Blogs.sch.gr site

Άρθρο για τον εθισμό στο διαδίκτυο και τα διαδικτυακά παιχνίδια

Μαρ 20144

Ο εθισμός στο Internet είναι μια κατάχρηση  της εποχής μας που εκτός από τους εφήβους χτυπάει τώρα και τους ενήλικες. Μπορεί να προκύψει με την πολύωρη ενασχόληση ατόμων σε διαδικτυακές δραστηριότητες όπως είναι τα παιχνίδια, δωμάτια συζητήσεων, ηλεκτρονικός τζόγος και άλλα .Ένα άτομο είναι εθισμένο, όταν χρησιμοποιεί το διαδίκτυο για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από το προτιθέμενο ,όταν αποσύρεται από τον πραγματικό κόσμο και το διαδίκτυο του γίνεται εμμονή, όταν

μειώνεται η λειτουργικότητά  του ,όταν παραμελεί  την προσωπική του υγεία, γευματίζει ανθυγιεινά, σταματά τα αγαπημένα του ενδιαφέροντα, εγκαταλείπει το σχολείο, συγκρούεται έντονα στο σπίτι με τους γονείς του ,έχει μεγάλη ένταση και θυμό που οδηγεί ακόμα και στη βία  και όταν συνεχίζει να χρησιμοποιεί το διαδίκτυο αν και παρουσιάζονται οι παραπάνω δυσλειτουργίες.   (Chakraborty, 2010).

Απέναντι σ’ αυτό το φαινόμενο θα πρέπει γονείς και εκπαιδευτικοί  να πάρουν τα κατάλληλα μέτρα. Αρχικά θα πρέπει όλοι να ενημερωθούν για το φαινόμενο του εθισμού, να   γίνει σύσταση  στα παιδιά να χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο με μέτρο και  να   προτρέπονται  να ασχοληθούν   με εναλλακτικές δραστηριότητες που περιλαμβάνουν ενασχόληση με ομαδικά αθλήματα, χορωδίες, χορό και άλλες.