ΤΟ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 1
Με ετικέτα Ετικέτες:

Πέμπτη 28 Μαΐου 2020

1η ενημέρωση

Οδηγίες και μέτρα προστασίας των μαθητών για την αποφυγή διασποράς του covid19 στο σχολείο.

Ήρθε η στιγμή που θα τα ξαναπούμε από κοντά … βέβαια όχι τόσο κοντά αφού θα πρέπει να εφαρμόσουμε διάφορα μέτρα υγιεινής για την αποφυγή διασποράς του covid19.

Έτσι λοιπόν θα πρέπει να δούμε κάποια πράγματα για τη νέα πραγματικότητα του σχολείου από την Δευτέρα 1η Ιουνίου 2020.

Πρώτα θα ενημερωθούμε για τα μέτρα προστασίας που θα πρέπει να πάρουμε σε ατομικό επίπεδο.

Λίστα με όσα δεν πρέπει να ξεχνάς! (εδώ θα δείτε το έντυπο)

Λίστα με όσα δεν πρέπει να ξεχνάς!

Μέσα στην αίθουσα κάποια πράγματα θα αλλάξουν. Για παράδειγμα θα καθόμαστε στο θρανίο μας λίγο διαφορετικά από παλαιότερα.

Δείτε ένα παράδειγμα όπου σημειώνονται με Χ οι θέσεις που μπορούν να κάθονται μαθητές.

Όσο βρισκόμαστε στο σχολείο θα πρέπει συχνά να καθαρίζουμε τα χέρια μας.

Καθαρισμός χεριών

TI ΠΡEΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡIΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤEYΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥTO ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕIO ΜΟΥ (οδηγίες Ε.Ο.Δ.Υ)

Ποια είναι η γνώμη σας για τα παρακάτω;

Σημείωσε σωστό ή λάθος στις παρακάτω προτάσεις και φτιάξε εσύ τον τρόπο συμπεριφοράς και προστασίας σου στο χώρο του σχολείου.

Φτιάξτε ένα δεκάλογο με τις καλές πρακτικές που πρέπει να ακολουθήσετε με τον ερχομό σας στο σχολείο τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020.

Στείλτε ή γράψτε στα σχόλια το κείμενό σας.

Περιμένουμε τα σχόλιά σας.

14ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας

Περισσότερες πληροφορίες