Ο Διαγωνισμός των Ευρωπαϊκών Βραβείων eTwinning 2014

Συγγραφέας: Αγγελική Οικονομοπούλου στις 12 Νοεμβρίου, 2013

κατάλογος

Η κύρια κατηγορία χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και αποτελείται από τρία επίπεδα

Τα τρία βραβεία είναι για έργα στα οποία συμμετέχουν:

1. Μαθητές ηλικίας από 4 έως 11 ετών

1. Μαθητές ηλικίας από 12 έως 15 ετών
  2. Μαθητές ηλικίας από 16 έως 19 ετών

Εκτός από την κύρια κατηγορία των Βραβείων eTwinning, υπάρχει επίσης μία σειρά ειδικών κατηγοριών που χρηματοδοτούνται από άλλους οργανισμούς. Το 2014 τα διαθέσιμα βραβεία ειδικής κατηγορίας είναι:

Βραβείο Ισπανικής Γλώσσας

Βραβείο Γαλλικής Γλώσσας

Βραβείο Marie Skłodowska Curie

Βραβείο Mevlana για τη Διαπολιτισμική Κατανόηση

Βραβείο για τα Αγγλικά ως δεύτερη γλώσσα

Επιλεξιμότητα

Για να λάβουν μέρος στο διαγωνισμό, τα έργα πρέπει να έχουν βραβευθεί με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας, σε οποιοδήποτε έτος της διάρκειας του έργου. Μόνο οι συνεργάτες ενός έργου, που έχουν λάβει την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας, μπορούν να υποβάλουν συμμετοχή και να κερδίσουν ένα Ευρωπαϊκό Βραβείο. Όλα τα έργα πρέπει να αποδεικνύουν ότι ήταν ενεργά τη σχολική χρονιά 2012-2013.

Είναι δυνατή μόνο μία υποβολή συμμετοχής των έργων στα Βραβεία eTwinning. Ωστόσο, τα έργα που έχουν επιδείξει μία σημαντική βελτίωση κατά την εξέλιξή τους, μπορούν να υποβάλουν αίτηση για δεύτερη φορά, κατά τη διακριτική ευχέρεια των εμπλεκόμενων Εθνικών Υπηρεσιών Υποστήριξης.

Η προθεσμία υποβολής είναι η 8η Δεκεμβρίου 2013.

Όλες οι συμμετοχές υποβάλλονται κάνοντας κλικ στο διαθέσιμο link του eTwinning Desktop.

Θα βρείτε το link κάνοντας κλικ στην ετικέτα του έργου, και στη συνέχεια στον τίτλο του έργου. Το link θα είναι διαθέσιμο στη λίστα Ενέργειες, στη δεξιά μεριά της οθόνης.

Κάθε χρόνο διαγωνίζονται αρκετές εκατοντάδες έργα σε διάφορες κατηγορίες για να έχουν την τιμή να βραβευθούν. Το επίπεδο του διαγωνισμού είναι υψηλό και το πρότυπο που επιτυγχάνεται από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές, που συμμετέχουν στα έργα, αυξάνεται κάθε χρόνο.

Για να μάθετε περισσότερα για το χρονοδιάγραμμα του διαγωνισμού και τη διαδικασία αξιολόγησης, παρακαλούμε ακολουθήστε αυτά τα links:

Κανονισμοί

Αξιολόγηση

Για να διαβάσετε για τους νικητές του 2013 και των προηγούμενων ετών, ακολουθήστε αυτό το link:

Ευρωπαϊκά Βραβεία eTwinning: οι νικητές!