ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Δημιουργήθηκε στη τάξη μας , ένα ασφαλές περιβάλλον με δραστηριότητες που αποφορτίζουν τα παιδιά και τα χαλαρώνουν ,που τα ηρεμούν και τα καθησυχάζουν (τραγούδια, φυσική άσκηση, χοροί, ομαδικά παιχνίδια χωρίς αγγίγματα, κατασκευές, ιστοριούλες, θεατρικό παιχνίδι, εικαστικές δραστηριότητες), υπενθυμίζοντάς όμως συνεχώς τα μέτρα προφύλαξης από τον COVID-19 . Σήμερα βλέποντας τους πελαργούς στον αυλόγυρο , κάποια παιδιά τους κατασκεύασαν και κάποια άλλα έπαιξαν με πλαστελίνη . Επίσης ήταν η πρώτη μέρα που ήμασταν όλοι στην τάξη και κάναμε ένα μικρό πάρτι φιλίας με το τραγούδι ¨φίλοι , φίλοι καριοφίλοι¨ με διάφορους χαιρετισμούς και αστεία.

Φίλοι,  φίλοι  καριοφίλοι,  σαν  οι  άνθρωποι  είναι φίλοι,

η  καρδιά   τους  και  τα  χείλη ,  έχουν  γλύκα  από  σταφύλι.

Είναι  πάντα  ευτυχισμένοι,  γελαστοί  κι  ευλογημένοι.

Φίλοι,  φίλοι  καριοφίλοι,  σαν  οι  άνθρωποι  είναι φίλοι,

Καταλήξαμε σ΄ ένα ποίημα φιλίας που μιλάει για φίλους που ενώ αγαπιούνται , δεν μπορούν να τους αγγίξουν. Με αφορμή αυτό το ποίημα . ζωγράφισε το κάθε παιδί ένα πίνακα για τους φίλους του και μετά τον παρουσίασε στην ολομέλεια. Επιπλέον κάναμε μια ανακεφαλαίωση για τους καινούριους κανόνες στο σχολείο και είδαμε ένα ενημερωτικό βίντεο για το κορωνοϊό και πώς μεταδίδεται    http://www.edutv.gr/index.php/agogi-igeias/covid19-kids-1. Είδαμε τις ασπίδες που κάναμε και υποσχεθήκαμε ότι αύριο θα κάνουμε και τα σπαθιά μας γιατί είμαστε κορωνομαχητές με όπλα μας, το σαπούνι με το νερό, το αντισηπτικό , τις αποστάσεις και στο πολύ συνωστισμό, την μάσκα.