ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

Ας μιλήσουμε φιλολογικά...

Η ηλεκτρονική εποχή είναι γεγονός και αποτελεί μια πρόκληση για όλους μας. Ιδιαίτερη όμως πρόκληση αποτελεί για το χώρο του σχολείου που πρέπει να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Τόσο ο εκπαιδευτικός όσο και ο μαθητής πρέπει να αποκτήσουν ψηφιακή εγγραμματοσύνη, δηλαδή να μάθουν να χειρίζονται με τρόπο κριτικό τους σύγχρονους ψηφιακούς πόρους που ανοίγουν το δρόμο προς τη γνώση.

Μέσα σε αυτά τα πλαίσια τοποθετείται η ηλεκτρονική αυτή απόπειρα, με σκοπό να εξοικειωθεί ο μαθητής αλλά και ο εκπαιδευτικός με την ηλεκτρονική διαχείριση των μαθημάτων του σχολείου.

Ελπίζω να βρείτε ενδιαφέρουσα την πρόταση αυτή για το γυμνάσιο, την οποία φιλοδοξώ να εμπλουτίζω συνεχώς και σταδιακά με νέο υλικό και ιδέες.

Αγγελική Χρόνη-Φιλόλογος