achalki's blog

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Σνακ για Παιδιά που Αθλούνται

Ιαν 201816

Στις μέρες μας έχουμε συνηθίσει να μιλάμε για τη διατροφή των παιδιών γενικά, για τα υπέρβαρα παιδιά και για τα κακόφαγα παιδιά. Τι γίνεται όμως με τα παιδιά που αθλούνται; Τα παιδιά εκείνα που έχουν κάνει την άσκηση τρόπο ζωής τους;

Μέχρι πρόσφατα είχα την εντύπωση ότι τα παιδιά που αθλούνται αποτελούν μειοψηφία. Αυτό το πίστευα επειδή τα περισσότερα παιδιά που επισκέπτονται το διαιτολόγο είναι εκείνα που παρουσιάζουν προβλήματα με τη διατροφή και κυρίως με το βάρος τους.  Έτσι συχνά οι διαιτολόγοι παρακολουθώντας παιδιά με προβλήματα βάρους θεωρούμε ότι αποτελούν γενικά την πλειοψηφία. Δεν είναι έτσι όμως αποτελούν πλειοψηφία στο πελατολόγιο μας, αλλά όχι γενικά.

Τα τελευταία χρόνια μέσα από τις συνεργασίες μου με αθλητικούς συλλόγους διαπίστωσα, ευτυχώς, πως τα παιδιά που αθλούνται σίγουρα δεν αποτελούν μειοψηφία. Αυτό είναι πολύ ευχάριστο γιατί όλοι γνωρίζουμε τα οφέλη της άσκησης σε νεαρές ηλικίες. Το δυσάρεστο της υπόθεσης είναι ότι μόνο όταν ένα παιδί αναπτύξει πρόβλημα με το βάρος, τότε είναι και που οι γονείς θα ασχοληθούν περισσότερο με το κομμάτι της υγιεινής διατροφής. Και αυτό γιατί οι περισσότεροι κάνουν το λάθος να ανάγουν τη διατροφή σε θερμίδες. Θεωρούν πως επειδή το παιδί που γυμνάζεται καίει περισσότερες θερμίδες τις οποίες θα πρέπει να του τις παρέχουν μέσα από πλουσιότερα σε ζάχαρη και λιπαρά γεύματα!

Χάρη σε αυτή την εσφαλμένη εντύπωση αρκετά παιδιά αθλητές καθώς ενηλικιώνονται και αφού εγκαταλείψουν τον αθλητισμό αποκτούν βάρος παραπάνω από το φυσιολογικό!

Είναι σημαντικό να καταλάβουν οι γονείς πως Το παιδί που αθλείται δεν έχει το ακαταλόγιστο στο φαγητό. Παρακάτω σας προτείνω μερικά σνακ τόσο για δεκατιανό όσο και για απογευματινό που μπορούν να βοηθήσουν τους νεαρούς αθλητές να αποφύγουν την πολλή ζάχαρη και παράλληλα να έχουν αρκετή ενέργεια ώστε να αντεπεξέλθουν στο πρόγραμμά τους.

Δυναμικά Σνακ για δεκατιανό

• Ένα κουλούρι ολικής άλεσης με ένα ποτήρι χυμό
  • Ένα τοστ με κασέρι και ένα ποτήρι χυμό
  • Δύο χειροποίητα τυροπιτάκια και ένα φρούτο και ένα ποτήρι νερό