Βιβλία Πληροφορικής 2019 από το http://iep.edu.gr/

Νέα βιβλία για το μάθημα Πληροφορική (ΑΕΠΠ) της Γ΄ΓΕΛ

Επιπρόσθετα και πρόσφατα το ΙΕΠ  ανακοίνωσε τις ενδεικτικές λύσεις των ασκήσεων του νέου συμπληρωματικού βιβλίου μαθητή της Πληροφορικής Γ’ ΓΕΛ.

Κατηγορίες: Προσανατολισμός Οικονομίας & Πληροφορικής | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση

• Σας ενδιαφέρει η Ρομποτική και το Διαδίκτυο των Πραγμάτων;
  • ·Έχετε δράσεις  εκπαιδευτικής Ρομποτικής στο σχολείο σας;
  • Θέλετε να συμβάλλετε στην ευαισθητοποίηση των μαθητών γύρω από την κλιματική αλλαγή;
  • Έχετε ιδέα που θέλετε να υλοποιήσετε με ανοιχτές τεχνολογίες;

Δηλώστε συμμετοχή στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση,  διεξάγεται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (δείτε εδώ την απόφαση) και έχει ως στόχο την εισαγωγή σε όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες ανοιχτού υλικού και λογισμικού και ανοιχτού εκπαιδευτικού περιεχομένου, που ανοίγει ορίζοντες, ενθαρρύνει τη δημιουργικότητα των μαθητών, ενισχύει την πειραματική άσκηση,  στηρίζοντας την επινοητικότητα και την πρωτοβουλία τους.

Τι χρειάζεται:

• Μια πρωτότυπη ιδέα ή βελτίωση υπάρχοντος έργου ανοιχτών τεχνολογιών
  • Μία ομάδα από μαθητές (Νηπιαγωγείου, Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου ή ΕΠΑΛ)
  • Ένας υπεύθυνος εκπαιδευτικός/μέντορας

Πώς μπορείτε να συμμετέχετε;

Απλά μπείτε στο robotics.ellak.gr και δηλώστε συμμετοχή μέχρι 30/11/2019 (Σε αυτή τη φάση δεν απαιτείται κάποια κατασκευή).

2ος Διαγωνισμός Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης Bebras®

Ελάτε να ανακαλύψουμε μαζί τον κόσμο της Υπολογιστικής Σκέψης μέσα από το 2ο Διαγωνισμό Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης Bebras!
Ο δεύτερος διαγωνισμός στην Ελλάδα θα διεξαχθεί στο διάστημα 18/11/2019 – 29/11/2019 και το σχολείο μας θα συμμετέχει και φέτος στο διαγωνισμό!
Η συμμετοχή στον διαγωνισμό είναι δωρεάν.

Η συμμετοχή στον διαγωνισμό Bebras έχει διάρκεια 35 λεπτά της ώρας και περιλαμβάνει την απάντηση 10 σύντομων προβλημάτων ή ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών που απαιτούν την εφαρμογή λογικής και υπολογιστικής σκέψης. Τα θέματα είναι διασκεδαστικά και ελκυστικά και βασίζονται σε σημαντικά προβλήματα που συχνά αντιμετωπίζουν οι επιστήμονες της Πληροφορικής. Είναι διατυπωμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην απαιτείται προηγούμενη τυπική γνώση για να απαντηθούν, αλλά λογική σκέψη και υπολογιστική νοοτροπία.
Στόχος είναι να λύσετε σωστά όσο περισσότερα προβλήματα μπορείτε στον διαθέσιμο χρόνο. Είτε σας αρέσουν τα θεωρητικά ή τα θετικά μαθήματα, ο διαγωνισμός θα σας ψυχαγωγήσει εξίσου.

Προπόνηση με θέματα παλαιότερων διαγωνισμών
Μπορείτε να προετοιμαστείτε για τη συμμετοχή σας δοκιμάζοντας θέματα από παλαιότερους διαγωνισμούς. Τα θέματα αυτά είναι διαθέσιμα για δοκιμή χωρίς εγγραφή ή σύνδεση στο σύστημα.

Θέματα παλαιότερων διαγωνισμών

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 11/02/2020

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου θα εορταστεί φέτος στις 11/02/2020 σε πάνω από 160 χώρες στον κόσμο. Την ευθύνη οργάνωσης στη χώρα μας έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου SaferInternet4Kids (www.saferinternet4kids.gr).

Το μήνυμα της φετινής ημέρας είναι: «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο»

Με αφορμή το σύνθημα της ημέρας το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ, επίσημος εκπρόσωπος στην Ελλάδα του Πανευρωπαϊκού δικτύου INSAFE/INHOPE, διοργανώνει έναν πανελλήνιο σχολικό διαγωνισμό με στόχο τα ίδια τα παιδιά να αποτυπώσουν τις ιδέες τους για το πώς αντιλαμβάνονται τo ποιοτικό – θετικό διαδίκτυο και γενικότερα πως αντιλαμβάνονται την ασφάλεια στον ψηφιακό κόσμο.

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2019

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα θα πραγματοποιηθεί για έβδομη χρονιά από τις 5 έως τις 20 Οκτωβρίου 2019.

Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε.

Η δική μας εκδήλωση, στο 3ο ΓΕΛ Κομοτηνής, σχετίζεται με τον προγραμματισμό σε έξυπνες φορητές συσκευές με το προγραμματιστικό περιβάλλον AppInventor και αφορά μαθητές της Α’ τάξης των τμημάτων ΔΦΠ και Καλλιτεχνικής Παιδείας του σχολείου μας.

Επίσημη Ιστοσελίδα https://codeweek.eu/view/262433/programmatizontas-efarmoges-gia-mobile-syskeyes

Κατηγορίες: Γενικά | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

“Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο”

O Πανελλήνιος σχολικός διαγωνισμός  “Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο” οργανώνεται από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδίκτυο, η οποία για το 2019 θα εορταστεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο στις 5 Φεβρουαρίου.

Ο στόχος του διαγωνισμού είναι τα ίδια τα παιδιά να αποτυπώσουν τις ιδέες τους για το πώς αντιλαμβάνονται την προστασία των προσωπικών τους δεδομένων ή πως μπορούν να προάγουν την ασφάλεια των συσκευών τους, αλλά και γενικότερα πως αντιλαμβάνονται την ασφάλεια στον ψηφιακό κόσμο.

Περισσότερες λεπτομέρειες και αναλυτικά τους όρους του διαγωνισμού μπορείτε να τους δείτε εδώ: https://saferinternet4kids.gr/sid-perigrafi/sid-2019/

Κατηγορίες: Γενικά | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο