Κίνδυνοι Διαδικτύου για παιδιά 6 – 12 ετών

ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Όπως προείπαμε, πριν ενημερώσουμε άλλους για τους κινδύνους του Διαδικτύου, οφείλουμε να γνωρίζουμε εμείς οι ίδιοι, ποιοι είναι αυτοί. Μαθητής του τμήματος λοιπόν ανέλαβε να μας ενημερώσει για τους σημαντικότερους κινδύνους όπως πρόσβαση σε ακατάλληλο περιεχόμενο, αποξένωση, αποπλάνηση, βίαια παιχνίδια εκφοβισμός και εθισμός. Επίσης ανέλαβε να μας προτείνει τρόπους και μέτρα που πρέπει να παίρνουμε για να μειώνουμε τους κινδύνους αυτούς στο ελάχιστο δυνατό.

Παραθέτουμε την παρουσίασή του : Κίνδυνοι Διαδικτύου για παιδιά 6-12 ετών

Μεταφέρουμε δε το συμπέρασμα και την προτροπή του συμμαθητή μας :

“Συμπερασματικά, το διαδίκτυο είναι ένας εικονικός χώρος απεριόριστης μάθησης, εύρεσης πληροφοριών και ενημέρωσης, ξεγνοιασιάς, ξέγνοιαστης διασκέδασης και ψυχαγωγίας.
Ας φροντίσουμε όλοι, μικροί και μεγάλοι, να
εκμεταλλευτούμε
τις θετικές του πλευρές, προσπαθώντας καθημερινά να εκμηδενίσουμε τους κινδύνους που περιέχει και να αποφεύγουμε την άσχημη και κακόβουλη πλευρά του.