Αρχική » Δ.Ι.Ε.Κ. & Ι.Ι.Ε.Κ.

Δ.Ι.Ε.Κ. & Ι.Ι.Ε.Κ.

Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης

Τα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) είναι φορείς που ανήκουν στο Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων και παρέχουν αρχική επαγγελματική κατάρτιση.
Μπορείς να εγγραφείς σε ΙΕΚ αν είσαι απόφοιτος:

• Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΓΕΛ, ΕΠΑΛ)
    • ΣΕΚ (έχουν καταργηθεί)
    • ΙΕΚ
    • Σχολής Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Δεν υπάρχει όριο ηλικίας για την εγγραφή και φοίτηση στα ΙΕΚ.

Υπάρχουν τα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων (Δ.Ι.Ε.Κ.), το ΙΕΚ της Σιβιτανιδείου Σχολής, τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, τα ΙΕΚ του Υπουργείου Τουρισμού, το ΙΕΚ του Εθνικού Κέντρου Άμεσης Βοήθειας (ΕΚΑΒ) του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, καθώς και πολλά ιδιωτικά ΙΕΚ (Ι.Ι.Ε.Κ) τα οποία αδειοδοτούνται από το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων, αλλά η φοίτηση αμοίβεται.

Η φοίτηση στα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) έχει διάρκεια 5 εξάμηνα: 4 εξάμηνα θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης (1200 ώρες) και 1 εξάμηνο Πρακτικής Άσκησης ή Μαθητείας (1050 ώρες). Η φοίτηση μπορεί να αρχίζει κατά το χειμερινό ή το εαρινό εξάμηνο.

Δες τις ειδικότητες των Δημοσίων ΙΕΚ του έτους 2021-2022 εδώ.