Pixels/Ανάλυση οθόνης/Μέγεθος αρχείου εικόνας

Pixels

Η λέξη pixel προέρχεται από τις λέξεις “picture element” και είναι η βασική μονάδα, ψηφίο, για οτιδήποτε εμφανίζεται στην οθόνη ενός Η/Υ (και όχι μόνο). Αν κοιτάξετε με ένα καλό μεγεθυντικό φακό την οθόνη του υπολογιστή σας, θα δείτε πως όλα όσα βλέπετε σε αυτήν (γράμματα, γραμμές, γραφικά κ.λπ.) έχουν δημιουργηθεί από πολύ μικρά ψηφία (μικρά τετράγωνα κουτάκια). Αυτά είναι τα pixels, οι δομικές μονάδες κάθε σχήματος που εμφανίζεται στην οθόνη.

Τα pixels δεν έχουν καθορισμένο μέγεθος. Προσαρμόζονται στις ρυθμίσεις και το μέγεθος της οθόνης του υπολογιστή. Έτσι, αν για τον υπολογιστή μας επιλέξουμε ανάλυση 800Χ600, αυτό σημαίνει πως η κάρτα οθόνης χρησιμοποιεί 800Χ600=480.000 δομικά στοιχεία (pixels).

Ανάλυση οθόνης

Όταν μιλάμε για ανάλυση οθόνης, είτε πρόκειται για οθόνη υπολογιστή, είτε πρόκειται για τηλεόραση, ουσιαστικά αναφερόμαστε σε ένα σύνολο από pixels.H ανάλυση εκφράζεται σε pixel ανά μονάδα μήκους, όπως είναι η ppi (pixel per inch),δηλαδή πόσα pixel εμφανίζονται ανά ίντσα. Με απλά λόγια η ανάλυση  μιας οθόνης είναι ο αριθμός των pixel  που αναπαράγονται  απροβλημάτιστα σε κάθε διάσταση. Όσο μεγαλύτερη είναι η ανάλυση, δηλαδή όσα περισσότερα είναι τα pixels, τόσο περισσότερες λεπτομέρειες θα βλέπουμε.

Μέγεθος Αρχείου Εικόνας (από τι εξαρτάται)

Οι διαστάσεις ενός αρχείου ψηφιακής εικόνας μετρώνται σε pixel. Για παράδειγμα σε μια σύγχρονη ψηφιακή φωτογραφική μηχανή μπορεί να έχουμε αισθητήρα με πλάτος 5600 pixel επί ύψος 3750 pixel. Όσο πιο πολλά pixel αποτελούν τη φωτογραφία, τότε τόσo πιο πολλή λεπτομέρεια (πληροφορία) μπορεί να έχει χωρέσει σε αυτήν. Τα Megapixel (MP) είναι το μέγεθος της εικόνας σε εκατομμύρια pixel. Για να βρούμε το μέγεθος της εικόνας αρκεί να πολλαπλασιάσουμε τα οριζόντια επί τα κάθετα pixel στο συγκεκριμένο παράδειγμα 5600×3750=21.000.000 pixel. Mega στη γλώσσα των bits και bytes υποδηλώνει το εκατομμύριο. Άρα το αρχείο μας είναι 21 Megapixel

Θ. Βρυζάκης

Ο πίνακας απεικονίζει την ελευθερία να δια φωτίζει δια φόρου ήρωες της επανάστασης του 1821.

Ο  Θ. Βρυζάκης γεννήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 1814 και απεβίωσε στις 6 Δεκεμβρίου 1878 στο Μοναχό.

Σημαντικά έργα:

Η υποδοχή του Λόρδου Βύρωνα στο Μεσολόγγι και Το στρατόπεδο του Καραϊσκάκη στην Καστέλα

Γεώργιος Καραϊσκάκης

Ο Γεώργιος Καραϊσκάκης γεννήθηκε στην Σκουληκαριά Άρτας το 1782 και απεβίοσε στις 23 Απριλίου 1827 στο Φάληρο Αττική.

Μάχες:

Πολιορκία της Άρτας

Μάχη του Αγίου Βλασίου

Μάχη του Κρεμμυδίου

Πολιορκία της Ακρόπολης

Μάχη της Αράχωβας

Μάχη στο Κερατσίνι

Άρθρο Α-56/ΗJ-TY/5h+jhD/JK<FG#54-Hj56.FgyuT%$7@#!5462

Σχολικοί Εκφοβιστές – Η πτώση

Δημιουργός: kbatakas, στις: 08-03-2021, διάρκεια: 00:03:18

Ταινία μικρού μήκους για την Παγκόσμια Ημέρα κατά τον Σχολικό Εκφοβισμό από την Στ’ τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Άγριας Βόλου.