Happy Birthday Pomona Sprout!

Σήμερα γιορτάζει η γνωστή σε όλους μας καθηγήτρια Βοτανολογίας και υπεύθυνη του κοιτώνα Χάφλπαφλ, Πομόνα Σπράουτ.  Χάρη σε αυτήν στο δεύτερο έτος του Χάρι Πότερ οι  μαθητές που είχαν μαρμαρώσει από τον Βασιλίσκο ξαναέγιναν κανονικοί αφού η καθηγήτρια κατάφερε να φτιάξει ένα αντίδοτο χρησιμοποιώντας μανδαγόρες… Ξέρετε αυτά τα γλυκούλικα μωράκια που δεν κάνουν καθόλου θόρυβο (#not). Επίσης χάρη σε αυτήν το Χόγκουαρτς έμεινε ανοιχτό μετά την μάχη στον πύργο της Αστρονομίας καθώς ήταν η μόνη από τους καθηγητές που ήταν 100% σίγουρη πως έπρεπε να παραμείνουν ανοιχτά μιας και το ίδιο θα ήθελε ο Νταμπλντορ. Γενικά δεν γνωρίζουμε και πολλά για την ζωή της αφού δεν είναι και από τους κύριους χαρακτήρες όμως έκανε αρκετά σπουδαία πράγματα. Φανταστείτε να μην είχε ανακαλύψει το αντίδοτο του Βασιλίσκου και η Ερμιόνη να είχε μείνει μαρμαρωμένη για τα επόμενα 5 (ή 6 με το καταραμένο παιδί) βιβλία. Τέλος πολέμησε στην μάχη του Χόγκουαρτς μαζί με μια ομάδα μαθητών της και κατάφερε να επιζήσει. Πάντως δεν έμεινε για πολλά ακόμα χρόνια στην Σχολή έπειτα από την ήττα του Βόλντεμορτ κάτι που το γνωρίζουμε αφού ο Νέβιλ Λόνγκμπότομ έγινε ο νέος καθηγητής Βοτανολογίας στο Χόγκουαρτς για Μαγεία και Ξόρκια.