Αρχική » ΎΔΡΑ

ΎΔΡΑ

Η Ύδρα είναι ένα γραφικό, αρχοντικό και κοσμοπολίτικο νησί του Αργοσαρωνικού. Έχει σημαντική ναυτική ιστορία και παράδοση.  Οι κάτοικοι του, οι οποίοι είναι 1.966 σύμφωνα με την απογραφή του 2011, ασχολούνται με τη ναυτιλία, την αλιεία και τον τουρισμό. Το όνομά της δόθηκε από τα άφθονα νερά, που ανάβλυζαν από τις πηγές που είχε. Η Ύδρα συμμετείχε στον αγώνα της επανάστασης του 1821 δίνοντας μια μεγάλη ναυτική δύναμη, 186 πλοία. Στο νησί υπάρχουν 300 εκκλησίες και 5 μοναστήρια. Δεν διαθέτει αεροδρόμιο ούτε ελικοδρόμιο. Όμως υπάρχει κοντά στην πόλη της Ύδρας μία επίπεδη περιοχή την οποία τα ελικόπτερα χρησιμοποιούν σαν χώρο απογείωσης και προσγείωσης.

ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

Μερικά αξιοθέατα που μπορείς να δεις στην Ύδρα είναι ένα παράρτημα από τη Σχολή καλών τεχνών, το οποίο φτιάχτηκε το 1936. Το Μουσείο της Ύδρας, το οποίο είναι αφιερωμένο στην πολιτιστική κληρονομιά της Ύδρας, με έργα τέχνης και αρχειακό υλικό του 19ου αιώνα. Το Μοναστήρι του Προφήτη Ηλία, το οποίο κατά την Επανάσταση του 1821 λειτούργησε ως φυλακή και έμεινε σε αυτό για ένα διάστημα φυλακισμένος ο Κολοκοτρώνης και άλλοι οπλαρχηγοί. Πολύ γνωστή είναι και η παραλία Μπίστι, η οποία περιτριγυρίζεται από ψηλά βράχια και έχει γαλαζοπράσινα νερά.

Δείτε το βίντεο