6 Μαρτίου :Παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

Το τμήμα 3 του 9ου νηπιαγωγείου συμμετέχει στο πρόγραμμα του Χαμόγελου του Παιδιού ΜΙΛΑ ΤΏΡΑ.

Είναι ένα πρόγραμμα ενημέρωσης μαθητων και εκπαιδευτικών  για τον σχολικό εκφοβισμο (bullying). Έτσι, αφού συζητήσαμε με τα παιδιά για το τί είναι ο σχολικος εκφοβισμός, είδαμε σχετικά βίντεο και διαβάσαμε παραμυθια που έχουν σχέση με το θέμα αυτό. Φτιάξαμε το περίγραμμα του χεριού μας και αφού το κόψαμε κολλήσαμε πάνω σε χαρτάκι το σύνθημα  ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ, ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ.

IMG 20230307 123652

Στη συνέχεια αποφασίσαμε να φτιάξουμε κι εμείς μια αφίσα για να ενημερώσουμε γονείς και μαθητές για τον σχολικό εκφοβισμό και το πρόγραμμα ΜΙΛΑ ΤΏΡΑ.

IMG 20230307 124401

Είναι πολύ σημαντικό τα παιδιά να ενημερωθούν σωστά και να μάθουν να λένε στους γονείς και στους δασκάλους τους ό, τι τους απασχολεί χωρίς φόβο!!!