Το περιβάλλον κι εγώ!!!

Ιούλ 201911

Το περιβάλλον κι εγώ!!!

(Σχολικό Έτος 2018-19)

Η σχολική χρονιά τελειώνει αλλά εμείς συνεχίζουμε και εμπνεόμαστε!

Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος – 5 Ιουνίου 2019!!!

Συναντηθήκαμε λοιπόν τα 1ο, 7ο και 9ο Νηπιαγωγεία Παλλήνης να γιορτάσουμε το σπίτι μας, το περιβάλλον, στην Πλατεία Ελευθερίας στην Παλλήνη. Παιδιά, εκπαιδευτικοί και γονείς αναρτήσαμε συνθήματα περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης, εκθέσαμε εικαστικές δημιουργίες από ανακυκλωπράγματα και μοιράσαμε οικολογικά «αναμνηστικά».

Όμως αυτή η Ημέρα στάθηκε η αφόρμηση για το 9ο Νηπιαγωγείο Παλλήνης να οργανώσει μια ακόμα δράση περιβαλλοντικού αναστοχασμού. Έτσι λοιπόν στις 9/6/2019 παιδιά, εκπαιδευτικοί και γονείς ζωγραφίσαμε στο φράχτη του σχολείου μας συνθήματα αναφορικά με το περιβάλλον. Σκοπός μας ήταν η ευαισθητοποίηση των κατοίκων αλλά και των περαστικών στη γειτονιά του σχολείου. Συμπαραστάτες σε όλες μας τις δράσεις ο Δήμος Παλλήνης και συγκεκριμένα η κυρία Ζινέλη (Αντιδήμαρχος Περιβαλλοντικής Επιτροπής), ο κύριος Μπαξεβάνης (Αντιδήμαρχος Παιδείας) και ο κύριος Μουρτζιάπης (Πρόεδρος Πρωτοβάθμιας Σχολικής Επιτροπής). Καθοδηγητές μας η κυρία Ευθυμιοπούλου (Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου 5ου ΠΕΚΕΣ), η κυρία Βορύλλα (Περιβαλλοντικά Προγράμματα – Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής) και η κυρία Κουράκη (Πολιτιστικά Θέματα – Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής).

Το περιβάλλον είμαστε εμείς!