ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ:ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ & ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ: Γνωριμία με τα παλιά και νέα επαγγέλματα

Στόχος του συγκεκριμένου εργαστηρίου είναι η γνωριμία των παιδιών με τα επαγγέλματα, παλιά και νέα. Να κατανοήσουν την σημασία του επαγγέλματος και την προσφορά στο κοινωνικό σύνολο.

Το εργαστήριο ξεκίνησε με αναφορά στα παλιά επαγγέλματα που κάποια χάθηκαν στο χρόνο και κάποια εξελίχθηκαν. Παρατηρήσαμε εικόνες παλιών επαγγελμάτων, είδαμε βιντεάκια, γίναμε κι εμείς νερουλάδες, καλαθάδες, παγωτατζήδες, εφημεριδοπώλες. .. Το κάθε παιδί οδήγησε την beebot στο παλιό επάγγελμα που επέλεγε.

20240213 125155

Στη συνέχεια ζωγράφισαν το επάγγελμα που θα έκαναν αν ζούσαν στην παλιά Καρδίτσα.

Στην συνέχεια αναφερθήκαμε στα νέα επαγγέλματα. Το κάθε παιδί μας είπε το επάγγελμα των γονιών του, είδαμε βιντεάκια και φωτογραφίες και ζωγράφισαν το επάγγελμα που θα επέλεγαν να κάνουν τώρα. Καλέσαμε γονείς να έρθουν στο σχολείο να μας παρουσιάσουν το επάγγελμά τους.

Μας επισκέφθηκε ένας πωλητής φαρμάκων

20240124 085257

Μας παρουσίασε το επάγγελμά του, τον χώρο που δουλεύει, τα μέσα που χρησιμοποιεί, τις διαφορές από έναν φαρμακοποιό και την χρησιμότητα του επαγγέλματός του. Απάντησε σε ερωτήσεις των παιδιών.

Μας επισκέφθηκε ένας διδάκτωρ πανεπιστημίου και υπάλληλος σε εταιρεία

20240125 112913

Και αυτός ο μπαμπάς μας παρουσίασε το επάγγελμά του, τον χώρο του και την χρησιμότητά του. Οι ερωτήσεις και σε αυτόν αρκετές.

Σειρά είχε μία μαμά κομμώτρια

20240206 110136

Μας μίλησε κι αυτή για την δουλειά τους, τα σύνεργα της, τον χώρο που δουλεύει, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει. Μας περιποιήθηκε όλους, μικρούς και μεγάλους!!

Μία μαμά μουσικός μας επισκέφθηκε με τα μουσικά της όργανα

Messenger creation 7158780727392225704

Ήχοι, μουσική, ρυθμός τα παιδιά το διασκέδασαν πολύ. Η μαμά μας εξήγησε ποιο είναι το αντικείμενο της δουλειάς της κι έγινε πράξη μέσα στην τάξη.

Τέλος μία μαμά νοσηλεύτρια ήρθε στο σχολείο μας και μας έφερε και μία σακούλα με αρκετά υλικά που χρησιμοποιεί καθημερινά

20240207 124617

Μας εξήγησε ποια ακριβώς είναι η δουλειά της,  πόση ευθύνη έχει απέναντι στους ανθρώπους που πρέπει να φροντίσει, τα ωράριά της το περιβάλλον που δουλεύει. Μας παρουσίασε τα εργαλεία που μας έφερε. Οι ερωτήσεις από τα παιδάκια πολλές.

Κάθε παιδί έφερε από το σπίτι του ένα παιχνίδι που απεικόνιζε ένα επάγγελμα και φτιάξαμε μία μακέτα επαγγελμάτων

20240125 111449

Κάπως έτσι τελείωσε το εργαστήριο δεξιοτήτων το οποίο μας άφησε πολλές γνώσεις και δημιουργίες.