Εκπαιδευτική επίσκεψη στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής!

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ
ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ
Ασφάλεια στο δρόμο
  Τον Κ.Ο.Κ αγαπώ. Με ασφάλεια κυκλοφορώ.
Κύριος σκοπός του συγκεκριμένου προγράμματος για την Οδική Κυκλοφορία και
Ασφάλεια είναι να γνωρίσουν τα παιδιά τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας, τον τρόπο
με τον οποίο κινούνται τα οχήματα και οι πεζοί, να κατανοήσουν τους κανόνες της
οδικής συμπεριφοράς και να αναπτύξουν δεξιότητες ασφαλούς μετακίνησης,
αντίληψης και αντιμετώπισης των κινδύνων του δρόμου.

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος, χθες Τρίτη 11 Ιουνίου 2024, οι εκπαιδευτικοί του  9ου Νηπιαγωγείου Γρεβενών κα. Μαριάννα Ζησοπούλου, κα. Βασιλική Φιλίππου και κα. Μάρθα Χάιτα ζήτησαν από τα παιδιά να φορέσουν τα κράνη τους  και με τα ποδήλατά τους επισκέφτηκαν το “Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Γρεβενών”, με συνοδεία δύο περιπολικών, τον Υπαστυνόμο Β’ του τμήματος Τροχαίας Γρεβενών κ. Τζημορώτα Χρήστο, τον Αρχιφύλακα κ. Δούμα Ευριπίδη, τον Αρχιφύλακα κ. Kωτίτσα Κωνσταντίνο και μερικούς γονείς.

Αφού έγινε ένα θεωρητικό μάθημα για τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας στο χώρο του σχολείου την προηγούμενη εβδομάδα, χθες το μάθημα συνεχίστηκε με το πρακτικό κομμάτι, στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής.

Ο κ. Τζημορώτας Χρήστος έκανε ερωτήσεις στα παιδιά για να δει τι θυμούνται από το προηγούμενο μάθημα και τα παιδιά απαντούσαν με προθυμία.  Στην συνέχεια αφού έκαναν εξάσκηση με τα ποδήλατα, μπήκαν στο περιπολικό και πατούσαν τη σειρήνα. Όλοι οι μικροί μαθητές, ενθουσιασμένοι, δήλωσαν την επιθυμία να γίνουν αστυνομικοί στο μέλλον.

Πολλά και σημαντικά μαθήματα σχετικά με την ασφάλειά τους που θα τα βρίσκουν συνεχώς μπροστά τους.

Ελέγχω πάντα το ποδήλατό μου. Φρένα, λάστιχα, αλυσίδα, φώτα κ.α.
Φοράω το κράνος μου και ντύνομαι με ανοιχτόχρωμα ρούχα την νύχτα.

Περπατάμε ο ένας πίσω από τον άλλον στο πεζοδρόμιο και όχι ο ένας δίπλα από τον άλλον.

Η μανούλα από την έξω πλευρά του πεζοδρομίου, ΟΧΙ το παιδί.

Σταματάω στην διάβαση να περάσουν οι πεζοί.

Αφού τα ποδήλατα δεν έχουν φλας, κάνω προέκταση του χεριού μου για να ενημερώσω προς τα που θα κατευθυνθώ.