Ξεφυλλίζοντας… στον αέρα

Πατήστε επάνω στις έντονες λέξεις: Ξεφυλλίζοντας… στον αέρα

Το 4o ΠΕΚΕΣ Αττικής σε συνεργασία με το European School Radio και στο πλαίσιο των δράσεων του για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση δημιουργεί μια νέα δράση επικοινωνίας για εκπαιδευτικούς, μαθητές αλλά και γονείς.
Εκπαιδευτικοί με συγγραφική δράση αλλά και μαθητές διαβάζουν ποιήματα και αποσπάσματα από λογοτεχνικά κείμενα αγαπημένων συγγραφέων, παραμύθια για μικρά και μεγάλα παιδιά και διηγήματα. Σα να ξεφυλλίζεις ένα μοναδικό ηχητικό άλμπουμ μέσα από την συχνότητα του Esradio ανακαλύπτοντας ξανά τη μαγεία της ακρόασης.
Οι εκπομπές θα μεταδίδονται κάθε Τρίτη, στις 6 το απόγευμα, στην εκπαιδευτική ζώνη πρωτοβάθμιας του προγράμματος και θα έχουν διάρκεια μέχρι 30 λεπτά. Μετά την πρώτη μετάδοσή τους θα υπάρχουν διαθέσιμες, ως podcast, στο αρχείο των εκπομπών του Esradio και στην ιστοσελίδα του 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής ([https://blogs.sch.gr/4pekesat]. Παράλληλα ετοιμάζονται εκπομπές με την ίδια θεματική και για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση που θα μεταδίδονται σε ανάλογη εκπαιδευτική ζώνη.