Αγιασμός νέας σχολικής χρονιάς

Ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2020-2021 (και για τα δύο τμήματα) θα πραγματοποιηθεί στον χώρο του  9ου Νηπιαγωγείου Ελευθερίου – Κορδελιού τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 10:15 π.μ.

Λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID – 19, ο αγιασμός θα γίνει στον προαύλιο χώρο με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών. Επομένως με την προσέλευσή τους οι μαθητές/μαθήτριες θα οδηγούνται από τις νηπιαγωγούς στους χώρους του σχολείου.

Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική για την είσοδο παιδιών και νηπιαγωγών στη σχολική μονάδα.

Κατά την περίοδο αυτή της προσαρμογής των παιδιών στο νηπιαγωγείο η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική για έναν υγιή, σταθερό συνοδό (γονέα, κηδεμόνα ή άλλο πρόσωπο).

Μετά το τέλος του αγιασμού και χωρίς την παρουσία των παιδιών -σε δύο διαφορετικές συναντήσεις- θα δοθούν οδηγίες για θέματα που αφορούν στα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού, στην ορθή χρήση της μάσκας -σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ-, στην εφαρμογή του ωρολόγιου προγράμματος και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου.

Οι συναντήσεις θα γίνουν ως εξής:

11:00 π.μ. (Τμήμα 2)

12:00 μ.μ. (Τμήμα 1)

Χαρούμενη και δημιουργική σχολική χρονιά!