Οι διαφορετικοί τρόποι να πούμε “Γεια σου” στα Ιταλικά

Στο πλαίσιο της συμμετοχής μας στο έργο eTwinning “The different way to say hello, thank you, please, and goodbye” τα παιδιά συνεχίζουν να μαθαίνουν με τη βοήθεια των μαθητών των σχολείων – εταίρων  διαφορετικούς τρόπους, με τους οποίους να πούμε “Γεια σου”. Σειρά έχει η ιταλική  γλώσσα.

Ταξιδέψαμε μέσω της εφαρμογής Google Earth και είδαμε την απόσταση μεταξύ των δύο χωρών. Κάθε παιδί στη συνέχεια χρωμάτισε την Ιταλία και τα τρία νησιά της στο δικό του φύλλο με τον χάρτη της Ευρώπης.

Στη συνέχεια ήρθαν σε επαφή με την εικόνα των λέξεων και των εκφράσεων χρωματίζοντας τα γράμματά τους.

Στη συνέχεια πειραματίστηκαν με τη διατύπωση των λέξεων και των εκφράσεων στα ιταλικά και έτσι δημιουργήθηκε το βίντεο που ακολουθεί, το οποίο στείλαμε στα σχολεία συνεργάτες μας για να μας δώσουν με τη σειρά τους ανατροφοδότηση.