Οι διαφορετικοί τρόποι να πούμε “Γεια σου” στα Εσθονικά

Τα παιδιά συμμετέχοντας στο έργο eTwinning “The different way to say hello, thank you, please, and goodbye” ξεκίνησαν να μαθαίνουν με τη βοήθεια των μαθητών των σχολείων – εταίρων  διαφορετικούς τρόπους, με τους οποίους να πούμε “Γεια σου” στην εσθονική γλώσσα.

Αρχικά ταξιδέψαμε μέσω της εφαρμογής Google Earth και είδαμε την απόσταση μεταξύ των δύο χωρών.

Στη συνέχεια ήρθαν σε επαφή με την εικόνα των λέξεων και των εκφράσεων χρωματίζοντας τα γράμματά τους.

Αυτή τη φορά δημιούργησαν κούκλες κουκλοθεάτρου από χαρτί (τους εαυτούς τους) και αφού πειραματίστηκαν στη διατύπωση των λέξεων και των εκφράσεων στα εσθονικά, σας τις παρουσιάζουν στο βίντεο που ακολουθεί. Τέλος στείλαμε το βίντεο στα σχολεία συνεργάτες μας για να μας βοηθήσουν και να μας επισημάνουν σημεία που ίσως δυσκολευτήκαμε.