Πρώτες ημέρες στο νηπιαγωγείο

Αν και πέρασε πολύς καιρός από τις πρώτες ημέρες της φετινής σχολικής χρονιάς, σας παρουσιάζουμε κάποιες από τις πρώτες δημιουργίες των παιδιών.  Οι ζωγραφιές αφορούν τις εντυπώσεις τους για την πρώτη ημέρα τους στο σχολείο.

Καλώς ήρθατε!

Τα θέματα που κυριάρχησαν στις ζωγραφιές τους, όπως εκείνα τις περιέγραψαν, ήταν το σχολείο τους, ο εαυτός τους καθώς έπαιζαν στην αυλή, οι φίλοι τους, η νηπιαγωγός τους και μια καρδούλα για κείνη, τα αυτοκίνητα στο δρόμο και τα φανάρια, ο ήλιος, ο ουρανός, τα δέντρα, το χώμα και η άμμος της αυλής, πολλά χρώματα, η τάξη με «το μαγικό μήλο» (όπως έχουν ονομάσει φέτος τα παιδιά το χώρο για τα κινητικά παιχνίδια) και τις καρέκλες, η θάλασσα, το κόκκινο φεγγάρι, τα γράμματα, το σπιτάκι της αυλής.