Οι πρώτες ημέρες στο νηπιαγωγείο σχ. έτος 2016-2017

Οδηγίες προς τους γονείς των νηπίων για τη λειτουργία του Νηπιαγωγείου

Ώρες λειτουργίας του Νηπιαγωγείου “Βασικού υποχρεωτικού προγράμματος”:

Πρωινή λειτουργία: Υποδοχή μαθητών/τριών 8:20-8:30 και αποχώρηση 13:00.

Απογευματινή λειτουργία: Υποδοχή μαθητών/τριών 14:00-14:10 και αποχώρηση 18:00.

Λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε εδώ: ΦΕΚ 2670_2016_Ωρολόγιο Πρόγραμμα Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου

Καλές επιλογές για το δεκατιανό στο σχολείο είναι:

• κάποιο απλό αρτοσκεύασμα, όπως κουλούρι με σουσάμι, σάντουιτς ή τοστ με απλά υλικά (τυρί ή κασέρι ή γαλοπούλα), σταφιδόψωμο, φρυγανιές, κριτσίνια, κράκερς.
  • ένα απλό γιαούρτι (χωρίς γλυκαντικές ύλες ),
  • κάποιο φρούτο

Στις γλυκές επιλογές μπορεί να περιλαμβάνεται:

• ένα ρυζόγαλο ή
  • ένα παστέλι ή
  • κάποιο τοστ με μέλι και ταχίνι  (Πηγή: ΕΥΖΗΝ)

Αποφεύγουμε τα ανθυγιεινά και τυποποιημένα όπως: πατατάκια, γαριδάκια, σοκολάτες, κρουασάν, γάλα κακάο, τσίχλες, καραμέλες κλπ.

Επιπλέον να έχουν στην τσάντα:

• Μια καθαρή μικρή πετσέτα κουζίνας, νερό σε μπουκάλι ή παγουρίνο και ένα πακέτο χαρτομάντιλα.
  • Μια αλλαξιά: Εσώρουχα, κάλτσες, ρούχα ή φόρμα (για όσους κρίνουν ότι χρειάζεται).

Άρθρα σχετικά με τις πρώτες ημέρες των παιδιών στο νηπιαγωγείο

• Γονείς και… πρώτες ημέρες των παιδιών τους στο νηπιαγωγείο (Λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε εδώ)

• Το άγχος του αποχωρισμού  από τους γονείς(Λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε εδώ)

• Παραμύθια για τις πρώτες μέρες στο σχολείο (Λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε εδώ).

•  Πρώτη μέρα στο σχολείο από την ιστοσελίδα ΜΙΚΡΟΙ – ΜΕΓΑΛΟΙ (Λεπτομέρειες εδώ)

• Πρώτη μέρα στο σχολείο! (άρθρο της συμβούλου ψυχικής υγείας  Λένας Γιαννοπούλου στην ιστοσελίδα paidiatriki.gr). Λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε εδώ.