•Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών 2022: Μεταμορφώνουμε την εκπαίδευση

inline

Η Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών καθιερώθηκε το 1994 από την UNESCO για να υπενθυμίσει τον καθοριστικό ρόλο που παίζει ο δάσκαλος μέσα στην κοινωνία: Είτε εργάζεται σε μία πλούσια πόλη της Δύσης, είτε σε μια αυτοσχέδια σχολική αίθουσα κάποιας εγκατάστασης προσφύγων.

Στις 19 Σεπτεμβρίου, οι παγκόσμιοι ηγέτες συναντήθηκαν στα Ηνωμένα Έθνη και δεσμεύτηκαν να μεταμορφώσουν την εκπαίδευση παντού. Οι δάσκαλοι βρίσκονται στο επίκεντρο αυτής της μεταμόρφωσης. πρέπει να τους εμπιστευόμαστε και να τους υποστηρίζουμε για να γίνει η ποιοτική δημόσια εκπαίδευση πραγματικότητα για όλους τους μαθητές.

Η ηγεσία των εκπαιδευτικών στον μετασχηματισμό της εκπαίδευσης είναι το θέμα της φετινής Παγκόσμιας Ημέρας των Εκπαιδευτικών – Ο Μετασχηματισμός της Εκπαίδευσης ξεκινά από τους δασκάλους . Η Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών 2022, που συγκλήθηκε από την Education International, την UNESCO, τη Διεθνή Οργάνωση Εργασίας και τη UNICEF, στοχεύει να αναδείξει το έργο των εκπαιδευτικών και να καλέσει τις κυβερνήσεις να επενδύσουν στους δασκάλους, να εμπλέξουν τους δασκάλους, να εμπιστευτούν και να σεβαστούν τους δασκάλους.

«Για να γιορτάσουμε πραγματικά την Παγκόσμια Ημέρα των Εκπαιδευτικών, πρέπει να υπερβούμε το να ευχαριστούμε τους δασκάλους. Πρέπει να επενδύσουμε σε ποιοτικά δημόσια εκπαιδευτικά συστήματα. Καλούμε τις κυβερνήσεις παντού να επενδύσουν στους εκπαιδευτικούς, να εγγυηθούν τα εργασιακά δικαιώματα και τις καλές συνθήκες εργασίας, να εμπλέξουν τους εκπαιδευτικούς στη λήψη αποφάσεων και να εμπιστευτούν την παιδαγωγική τους εμπειρία. Η μεταμόρφωση ξεκινά από τους δασκάλους. Είμαστε η καρδιά της εκπαίδευσης που χτυπά».

Ντέιβιντ Έντουαρντς | Γενικός Γραμματέας, Education International

Χρόνια πολλά σε όλες και όλους τις/τους εκπαιδευτικούς!!!