Όχι στον σχολικό εκφοβισμό!!!

6 Μαρτίου Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού… Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες  καθώς το σχολείο αποτελεί μία μικρογραφία της κοινωνίας θα πρέπει να ληφθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα για την εξάλειψη αυτού του φαινομένου από τα σχολεία αλλά και από την κοινωνία στο σύνολο της. Όσο περισσότερο μιλάμε για το bullying τόσο το εξαλείφουμε. Η πρόληψη και η αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού απαιτεί την ενημέρωση, ευαισθητοποίηση, αξιοποίηση και ανάπτυξη κοινών δράσεων από το σύνολο όλων των εμπλεκομένων, δηλαδή του σχολείου, της οικογένειας και της τοπικής κοινωνίας. Κάθε μέλος της σχολικής κοινότητας έχει ρόλο και ευθύνη για την πρόληψη και την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού.  Θα πρέπει όλοι να συνεργαστούν σε ένα πλαίσιο μιας ολιστικής αντιμετώπισης. Μέσα από την ανάγνωση των σχετικών βιβλίων, την συζήτηση με τα παιδιά, την κατάθεση συναισθημάτων, σκέψεων και προβληματισμών προσπαθούμε κι εμείς από τη δική μας μεριά να θέσουμε τα θεμέλια της πρόληψης για την καλύτερη αντιμετώπιση αυτού του σοβαρού φαινομένου.

σχολικος εκφο  .βιβλια1 βιβλιο 2