Σεισμός!!! Άσκηση ετοιμότητας

Ο σεισμός είναι ένα συχνό φυσικό φαινόμενο στη χώρα μας. Η Ελλάδα είναι η πρώτη σε σεισμικότητα χώρα στην Ευρώπη και η έκτη σε παγκόσμιο επίπεδο. Κάθε χρόνο, στα πλαίσια της πρόληψης και σύμφωνα με το Μνημόνιο Ενεργειών για τη διαχείριση του σεισμικού κινδύνου που καταθέτουν όλα τα σχολεία στο Υπουργείο, πραγματοποιούμε στο νηπιαγωγείο μας άσκηση σεισμού. Καθώς η απόκτηση γνώσεων για τη σωστή αντιμετώπιση του φαινομένου του σεισμού πρέπει να ξεκινά από τα πρώτα σχολικά χρόνια, μιλήσαμε και φέτος όχι μόνο για το φαινόμενο του σεισμού αλλά και για τις καλές πρακτικές που μπορούμε να ακολουθούμε όπου κι αν βρισκόμαστε εκείνη τη στιγμή προκειμένου να προστατεύσουμε τον εαυτό μας αλλά και τους γύρω μας.

IMG 5117IMG 5118σεισμοσσεισμος κτιριοσεισμοσ 2