Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2023-2024

Το  Ετήσιο Σχέδιο Δράσης έχει ως βασικό άξονα την καλλιέργεια των Δεξιοτήτων του 21ου αιώνα που θα αποτελέσουν το κατάλληλο υποστηρικτικό πλαίσιο τόσο για την ολόπλευρη προσωπική τους ανάπτυξη όσο και για τη μελλοντική τους εξέλιξη σε αυτόνομα, ενεργά και παραγωγικά μέλη της κοινωνίας, δηλαδή σε ενεργούς πολίτες.

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων θα υλοποιηθούν δράσεις και από τους 4 θεματικούς κύκλους, ενώ η διάρκεια του κάθε θεματικού κύκλου έχει οριστεί σε 7 εβδομάδες (5-7 εργαστήρια).

Οι επιλεγμένες δράσεις θα εστιάσουν πέραν της καλλιέργειας  των βασικών δεξιοτήτων του προγράμματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων», στη δημιουργία θετικού κλίματος στη σχολική κοινότητα, στην ανάπτυξη και εδραίωση αξιών  (συνεργασία, αλληλεγγύη, αποδοχή της διαφορετικότητας κ.ά.), στην εξοικείωση των νηπίων με τις Νέες Τεχνολογίες, στην ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση των παιδιών σε θέματα που τα αφορούν και τα απασχολούν, στην προσωπική τους ευημερία και ευεξία. Οι δράσεις αυτές θα αναπροσαρμόζονται σύμφωνα με τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των νηπίων και βάσει  αναστοχασμού θα γίνεται η αποτίμηση/αξιολόγησή τους.

Απόφαση σχετικά με το Σχέδιο Δράσης ανά θεματικό κύκλο

1ος θεματικός κύκλος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην

Ψυχική κα Συναισθηματική Υγεία -Πρόληψη

Θέμα: «Κάθε αλλαγή, μία φωτεινή αρχή»

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες ( 5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Οκτώβριος – Νοέμβριος.

2ος θεματικός κύκλος: Ενδιαφέρομαι και ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός , διαφορετικότητα

Θέμα: «Συνεργασία στο Νηπιαγωγείο»

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες ( 5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Δεκέμβριος – Ιανουάριος

3ος θεματικός κύκλος: Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία

STEAM-Ρομποτική

Θέμα: « STEAM και η Γη γυρίζει».

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Φεβρουάριος – Μάρτιος.

4ος θεματικός κύκλος: Φροντίζω το περιβάλλον – Οικολογία-Παγκόσμια και τοπική Φυσική κληρονομιά

Θέμα: «Νερο…εξερευνητές! Η σημασία της σωστής διαχείρισης του νερού»

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα).  Περίοδος υλοποίησης: Απρίλιος – Μάϊος.