Το σχολείο μας προχώρησε στη δημιουργία λογαριασμών, για όλους τους μαθητές, στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) !!

Έτσι, κάθε μαθητής απέκτησε το δικό του email αλλά και τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει όλες τις υπηρεσίες του ΠΣΔ (όπως και η δημιουργία προσωπικού ιστολογίου – blog).

Επιπλέον, κάθε μαθητής που διαθέτει λογαριασμό στο ΠΣΔ μπορεί να ενταχθεί στη συντακτική ομάδα του σχολικού ιστολογίου και να συμμετέχει στη διαμόρφωση και την ενημέρωσή του.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές θα πρέπει να απευθύνονται στον υποδιευθυντή του σχολείου προκειμένου να προμηθευτούν τον προσωπικό τους κωδικό ασφαλείας (τον οποίο στη συνέχεια μπορούν να αλλάξουν).

Συμβουλές σχετικά με  την ασφάλεια στο διαδίκτυο αλλά και τη σωστή χρήση του ΠΣΔ υπάρχουν αναρτημένες ΕΔΩ και αφορούν τόσο τους μαθητές όσο και τους εκπαιδευτικούς αλλά και τους γονείς !