ANIMATED OPERA

«Από τη Ρωσία με αγάπη»
Οι προγραμματισμένες παραστάσεις της ΕΛΣ «Οι γάμοι του Φιγκαρό» του Μότσαρτ και το τρίπτυχο «Από τη Ρωσία με αγάπη» του Στραβίνσκι θα αποτελέσουν τη φετινή πηγή έμπνευσης των μαθητών, οι οποίοι θα κληθούν να δημιουργήσουν, με τη βοήθεια εξειδικευμένων συνεργατών του Καρπού, μικρές ταινίες animation. Το πρόγραμμα διαμορφώνεται ως εξής: Αρχικά οι μαθητές παρακολουθούν πρόβα της παράστασης στην ΕΛΣ και 5 εργαστηριακές συναντήσεις διάρκειας τριών διδακτικών ωρών στο σχολείο τους. Τα παιδιά εξοικειώνονται με την όπερα και το animation, με τα οπτικοακουστικά μέσα και τον εξοπλισμό, ενώ στη συνέχεια βασισμένα στο λιμπρέτο και τη μουσική της παράστασης, δημιουργούν το δικό τους αφήγημα. Στη συνέχεια κινηματογραφούν τις σκηνές τους με τεχνική του stop motion animation και εισάγονται στη τελική σύνθεση εικόνας και μουσικής.
Τα σχολειά που επιλέχθηκαν για το τρέχον σχολικό έτος είναι:
το 4ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου, το Μουσικό Γυμνάσιο Αλίμου,
το 12ο Γυμνάσιο Αθηνών και το 9ο Γυμνάσιο Αχαρνών.

Υπεύθυνοι καθηγητές
Διονύσης Mαταράγκας Ιωάννα Συνοδινού