Climate Detectives

ΣΥΝΟΨΗ

Οι μαθητές του Στ1 τμήματος του σχολείου μας με τον εκπαιδευτικό τους κ. Μοσχίδη Χρήστο, ολοκλήρωσαν τη συμμετοχή τους στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Climate Detectives, ενός από τα project της ESA (European Space Agency) το οποίο υποστηρίζεται από το Γραφείο ESERO στην Ελλάδα (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσς/νίκης).

Για μερικούς μήνες (Νοέμβριος 2022-Απρίλιος 2023), οι μαθητές έγιναν ‘ντεντέκτιβ για το κλίμα’, εντόπισαν και διερεύνησαν ένα κλιματικό πρόβλημα/θέμα χρησιμοποιώντας διαθέσιμα δεδομένα παρατήρησης της Γης (ποσοτικά δεδομένα μέτρησης επίγειου μετεωρολογικού σταθμού και δορυφορικές εικόνες). Πρότειναν δράσεις για την επίλυση του κλιματικού προβλήματος.

Συγκεκριμένα: Ο τίτλος του πρότζεκτ μας ήταν: ‘Οι επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής σε προστατευόµενες περιοχές του ποταμού Νέστου’.

Φωτογραφίες και επιπρόσθετο υλικό θα βρείτε στους παρακάτω υπερσυνδέσμους.

Λιμνοθάλασσες Κεραμωτής
Λίμνες γλυκού νερού