Σχολικός Κήπος

Ο Υποδιευθυντής του σχολείου κ. Συμεωνίδης στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος “Σχολικός κήπος” που εκπόνησε με το τμήμα του Δ1, αναδιαμόρφωσε τον κήπο επί της Δελφών και το αίθριο. Με κατάλληλα τούβλα που έφερε στον χώρο, το παρτέρι έγινε πολύ γρήγορα (ευχαριστούμε πολύ τον κ. Ντολίδη για το χτίσιμο). Στη συνέχεια έφερε χώμα, οι μαθητές του το άδειασαν στο παρτέρι και φύτεψαν όμορφους πανσέδες και κατιφέδες.

ΠΡΙΝπαρτέρι2

παρτέρι3 παρτέρι4                                                                                                                                    παρτέρια4

ΜΕΤΑ

παρτέρι5

Για τον μικρό κήπο από την πλευρά της Δελφών, έσκαψε το χώμα με μια φρέζα, εργασία επίπονη, εξαιτίας του σκληρού εδάφους. Στο έργο του αυτό τον βοήθησε η καθαρίστρια του σχολείου μας κα. Κάλφα, την οποία ευχαριστούμε θερμά!.

ΠΡΙΝ                                                                            ΜΕΤΑ

kipos4     kipos5    kipos6

Τέλος με τους μαθητές του, φύτεψαν στον φροσκοσκαμμένο κήπο δυο πανέμορφα δεντράκια που από δω και στο εξής θα κάνουν παρέα στα υπόλοιπα δέντρα του κήπου μας. Ευχαριστούμε πολύ την κα. Κάλφα, καθαρίστρια του σχολείου μας που μετέδωσε στους μαθητές τις γνώσεις της για τη φύτευση δεντρυλλίων!

φύτευση6   φύτευση3  φύτευση1

ΛΕΜΟΝΙΑ