Προφορική Ιστορία: Ζωντανεύοντας τις 4 εποχές στην Θεσσαλονίκη… και όχι μόνο

Στα πλαίσια του τοπικού θεματικού δικτύου “Προφορική Ιστορία: Ζωντανεύοντας την ιστορία της Θεσσαλονίκης”  με τίτλο «Οι 4 εποχές: Ένα ταξίδι από το παρελθόν στο παρόν» η εκπαιδευτικός του B2 τμήματος κα. Παπαδοπούλου έθεσε τους εξής στόχους για τους μαθητές της:

• Να γνωρίσουν τις δραστηριότητες των ανθρώπων κατά την διάρκεια των εποχών άλλοτε και τώρα
  • Να συγκρίνουν τις ομοιότητες και διαφορές των δραστηριοτήτων
  • Να διερευνήσουν τις αιτίες που τις πρoκάλεσαν
  • Να έρθουν σε επαφή με ανθρώπους διαφορετικής ηλικίας από τους οποίους θα αντλήσουν πληροφορίες
  • Να γνωρίσουν τεχνικές συνέντευξης
  • Να εργαστούν ομαδικά
  • Να αυτοαξιολογήσουν την εμπειρία τους από την συνέντευξη

Στάδιο Α: Εισαγωγικές Δραστηριότητες

α) Οι μαθητές αναζήτησαν και συζήτησαν έθιμα των Χριστουγέννων της άνοιξης  και του Πάσχα
β) Φτιάξανε Μάρτη και πασχαλιάτικες κατασκευές
γ) Φέρανε συνταγές  και τις εικονογράφησαν
δ) Γράψανε παραμύθι για τους μήνες
ε) Συγκρίνανε πώς γινόταν οι γεωργικές εργασίες στο παρελθόν και πώς γίνονται τώρα
Επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο και είδαν τα παλιά γεωργικά εργαλεία, ενδύματα, πώς γινόταν το αλεύρι, πώς φτιάχνανε τα ενδύματα κτλ.

Στάδιο Β: ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΗΣ

Αρχικά οι μαθητές δόμησαν ερωτήσεις που τις χώρισαν σε τρεις κατηγορίες και τις έγραψαν στο τετράδιό τους

Επισκέφτηκε την τάξη μία πληροφορήτρια.Οι μαθητές ακολούθησαν τη σειρά των ερωτήσεων που αφορούσαν α) ατομικά στοιχεία β) συνήθειες και τρόπος ζωής την εποχή που ήταν μικρή.

Σε κατοπινό χρόνο σύγκριναν τις συνήθειες της οικογένειας του σήμερα (και της δικής τους) με τις οικογένειες του κατά την αλλαγή των εποχών.

Στο στάδιο της προετοιμασίας  συνέδεσαν το πρόγραμμα διαθεματικά με το μάθημα της γλώσσας και συγκεκριμένα με το κείμενο για τους δώδεκα μήνες,  συνεχίζοντας την ιστορία με την φαντασία τους.

Λήψη αρχείου

Επίσης παρήγαγαν γραπτά κείμενα για έθιμα των περιοχών καταγωγής τους.

Λήψη αρχείου

Ευχαριστούμε θερμά την καθαρίστρια του σχολείου μας κα. Κάλφα Γεωργία που μεγάλωσε σε επαρχία και μετέφερε στους μαθητές του Β2 την ζωή, τα έθιμα και τις συνήθειες μιας άλλης εποχής!