Προφορική Ιστορία: Ζωντανεύοντας την ιστορία της Θεσσαλονίκης… και όχι μόνο

Στα πλαίσια του τοπικού θεματικού δικτύου “Προφορική Ιστορία: Ζωντανεύοντας την ιστορία της Θεσσαλονίκης”  με τίτλο«Παιχνίδια ομαδικά, παιχνίδια που κατασκευάζουμε: Ένα ταξίδι από το παρελθόν στο παρόν» η εκπαιδευτικός του B1 τμήματος κα. Σκουλαρίκα έθεσε τους εξής στόχους για τους μαθητές της:

• Να εξοικειωθούν με την Προφορική Ιστορία  για την προσέγγιση του παρελθόντος της πόλης της Θεσσαλονίκης αλλά και άλλων περιοχών αγροτικών ή αστικών.
  • Να γνωρίσουν ομαδικά και παραδοσιακά παιχνίδια, τον τόπο προέλευσης και τις κατηγορίες τους
  • Να διατυπώνουν υποθέσεις για τα παιχνίδια του παρελθόντος και να τα συνδέσουν με παιχνίδια του παρόντος που παίζουν και τα ίδια
  • Να έρθουν σε επαφή με ανθρώπους διαφορετικής ηλικίας από τους οποίους θα αντλήσουν πληροφορίες
  • Να γνωρίσουν τεχνικές συνέντευξης και να εργαστούν ομαδικά και συλλογικά
  • Να αναβιώσουν, να παίξουν ομαδικά παιχνίδια και να κατασκευάσουν ξεχασμένα παιχνίδια

Δραστηριότητες

α) Εισαγωγικά μαθήματα για τα παιχνίδια και τις κατηγορίες τους. Συζήτησαν κανόνες παιχνιδιών
β) Είδαν βίντεο στο διαδίκτυο για την παλιά Θεσσαλονίκη
β) Δόμησαν ερωτήσεις για τους πληροφορητές
γ) Πήραν συνέντευξη από τρεις πληροφορητές διαφορετικών ηλικιών
δ) Επεξεργάστηκαν οπτικό και ηχητικό υλικό
στ) Συνδέσανε με το πρόγραμμα της Ε.Ζ. του α τριμήνου σχετικό με τους κανόνες της τάξης
ζ) Παρήγαγαν προφορικό και γραπτό λόγο
η) Κατασκεύασαν κούκλες με ξύλινες κουτάλες. Χρησιμοποίησαν κουτάλες για κορμό, ξύλα για άκρα, τις έβαψαν, τις έβαλαν μαλλιά, τις έντυσαν και στόλισαν με αυτές τα ταμπλώ του σχολείου μας.DSCN0510   DSCN0507

Κατασκευή κούκλας_Β1

θ) Έπαιξαν στην αυλή ένα ομαδικό παιχνίδι που τους έμαθε μία από τις πληροφορήτριες

Ευχαριστούμε πολύ την γιαγιά της μαθήτριας του τμήματος Μπ.Αν.που είχε την καλοσύνη να μας ταξιδέψει στα παιδικά της χρόνια και να μοιραστεί με τους μαθητές τις εμπειρίες της από τα παιχνίδια που παίζανε. Ευχαριστούμε επίσης τον σχολικό μας σύμβουλο κ. Σιδηρόπουλο και την κα Βλαχάκη Μαρία, υπεύθυνους του δικτύου, που παραβρέθηκαν στην συζήτηση.

Γιαγιά Αναστασίας3

Ευχαριστούμε επίσης την πληροφορήτρια κα. Δέσποινα που, ανάμεσα στις άλλες εμπειρίες της, μας έδειξε την κατασκευή της κούκλας που έφτιαχνε μικρή μαζί με τις φίλες της.

Μια από τις πληροφορήτριες ήταν και η γιαγιά του μαθητή του τμήματος Τε.Πα. Με αφορμή τη διήγησή της για ένα παιχνίδι ομαδικό που έπαιζε μικρή με τους φίλους της την παρακαλέσαμε να το διδάξει στους μαθητές του τμήματος (φωτό 1). Στη συνέχεια οι μαθητές του Β1 το έδειξαν στους μαθητές του Α1 που κάνει το ίδιο πρόγραμμα (φωτό 2). Την ευχαριστούμε επίσης θερμά!

παιχνίδι1     παιχνίδι2