Επιστήμη-Τεχνολογία

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ “Κ.Μ.ΚΟΥΜΑΣ” Ιστοσελίδα που ενημερώνει για τις δράσεις του Ε.Κ.Φ.Ε. Το ‘εργαστήριο στο Δημοτικό Σχολείο’ περιλαμβάνει προτάσεις για χρήσιμα υλικά, κατασκευές, όργανα, πειράματα και χρήσιμους συνδέσμους.
 KIDenHome Η ιστοσελίδα για παιδιά esa kids του Ευρωπαϊκού Οργανισμού για την εξερεύνηση του Διαστήματος. Περιέχει εικόνες, προσομοιώσεις, πληροφορίες για το σύμπαν και τη ζωή στο διάστημα, για τεχνολογίες του διαστήματος και θέματα που αφορούν τον πλανήτη μας όπως η κλιματική αλλαγή και η διαχείριση του νερού.
Γνωριμία με τις Φυσικές Επιστήμες Η ιστοσελίδα ‘Διδακτική των Φυσικών Επιστημών’ του πανεπιστημίου Κρήτης μας παρέχει εκπαιδευτικό υλικό με 4 θεματικούς άξονες: Φως, Ήχος, Θερμότητα και Ύλη-Ενέργεια. Με πολύ ενδιαφέροντα τρόπο εισάγει εκπαιδευτικούς και μαθητές στις αντίστοιχες έννοιες.
clip1-2 (1) Το ελληνικό blog Physics 4u για τις φυσικές επιστήμες έχει πολύ ενδιαφέρουσες θεματικές για την κοσμολογία, την αστροφυσική και το διάστημα, για το περιβάλλον και τη γη.
 Πειράματα φυσικής με απλά υλικά-Science experiments for kids  Η Φυσικός Τίνα Νάντσου προτείνει πειράματα, κατασκευές, εφευρέσεις, ειδήσεις από τον χώρο της φυσικής και γενικότερα των θετικών επιστημών. Το blog της προτείνεται και από το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών των Φυσικών Επιστημών για το Δημοτικό και το Γυμνάσιο, στο μάθημα της Φυσικής και στη Μελέτη περιβάλλοντος.
 epistimi_noesis Το ΝΟΗΣΙΣ συγκέντρωσε υλικό από διάφορες ενότητες επιστημών και τεχνολογίας και το διέθεσε μέσω της υπο-σελίδας το wiki της τεχνολογίας στην εκπαιδευτική κοινότητα.Θεματικές: Διάστημα, Ηλεκτρισμός, Ιατρική, Κλωστοϋφαντουργία, Περιβάλλον, Ράδιο-Τηλεόραση, Τηλεπικοινωνίες, Τυπογραφία, Υπολογιστές, Φωτογραφία