ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Μάι 202018

ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Γίνεται γνωστό ότι σύμφωνα  με όσα προβλέπονται με τη με  Αρ.Πρωτοκόλλου:Φ52/38300/Δ1/17-3-2020 εγκύκλιο που αφορά στη διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας για το σχολικό έτος 2020-2021, καθώς και με  όσα ορίζει η  με αριθμ.53476/ΓΔ4/04-04-2017 Υπουργική Απόφαση(ΦΕΚ 1171, τ.Β ́/04-4-2017) «Επιλογή δεύτερης ξένης γλώσσας και συγκρότηση τμημάτων», για πιθανή διαφοροποίηση στην επιλογή της δεύτερης ξένης γλώσσας από αυτή που διδάχτηκε στο Δημοτικό Σχολείο, ισχύουν τα ακόλουθα:

Κατ’εξαίρεση,  όποιοι/ες  μαθητές/τριες έχουν λόγους να επιλέξουν στο Γυμνάσιο διαφορετική 2η ξένη γλώσσα από αυτή που διδάχτηκαν στο Δημοτικό, δύνανται(δια των κηδεμόνων τους) να υποβάλουν αιτιολογημένη γραπτή αίτηση μέχρι την 4η Ιουνίου 2020 στη Διεύθυνση του Σχολείου.Το σχολείο θα προωθήσει τις αιτήσεις μαζί με τους τίτλους Σπουδών και τη βεβαίωση για τη 2ηξένη γλώσσα που έχουν διδαχθεί οι μαθητές/τριες στο Δημοτικό, προς τις σχολικές μονάδες δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Διευκρινίζεται ότι παραμένει εξαιρετικά αμφίβολο αν θα γίνουν αποδεκτές οι παραπάνω αιτήσεις.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ