ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΠΕΡΙ ΕΝΑΡΞΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΙΣ 09:00

Ιούλ 201917

Δε θα κουραστούμε να επαναλαμβάνουμε ότι το νέο σχολικό έτος δεν είναι και τόσο μακριά  μας…Πάντως ένα από τα ζητήματα που ξεκαθαρίστηκε είναι αυτό που έχει σχέση με την ώρα έναρξης των μαθημάτων σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης. Σύμφωνα με όσα αναφέρονται σε άρθρο του έγκυρου ιστότοπου esos.gr :

Ν. Κεραμέως: Κανονικά

στις 8.15 θα ανοίγουν

τα σχολεία από Σεπτέμβριο

«Δεν θα αλλάξει τίποτα στο ωράριο λειτουργίας των Δημοτικών, των Γυμνασίων και των Λυκείων και θα ανοίγουν κανονικά στις 8.15 το πρωί».

Τη δήλωση αυτή έκανε η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως, μιλώντας σήμερα στον ΣΚΑΪ, και σημείωσε:

• Δεν έχει ψηφιστεί στη Βουλή κάποια τέτοια ρύθμιση.
  • Υπάρχουν πολλές πρακτικές δυσκολίες γι αυτή την εξαγγελία. Δεν έγινε ποτέ πράξη οπότε δεν έχει νόημα να το συζητάμε.
  • Δεν είναι πάντως στις πρώτες προτεραιότητές μας.
  • Έχουμε πάρα πολλά επείγοντα ζητήματα  που αναφέρονται στην παιδεία και σκοπεύουμε να εστιαστούμε σε αυτά.

Υπενθυμίζεται ότι ο πρώην υπουργός Παιδείας Κ. Γαβρόγλου είχε συστήσει Επιστημονική Επιτροπή για να κάνει σχετικές προτάσεις.

Η τελευταία δήλωση που είχε κάνει ο Κ.Γαβρόγλου ήταν στις 18 Απριλίου:  «Ακόμη δεν μας έχει παραδοθεί το πόρισμα. Μόλις μας παραδοθεί, θα το μελετήσουμε και θα λάβουμε τις αποφάσεις. Ας αφήσουμε την επιστημονική συλλογικότητα να κάνει τη δουλειά της και με βάση τα πορίσματα θα αποφασίσουμε».

από κάτω από: Γενικού ενδιαφέροντος| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΠΕΡΙ ΕΝΑΡΞΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΙΣ 09:00