ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ! ΜΕΤΡΑΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ

Δεκ 201818

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι να ανυπομονεί κανείς για τα Χριστούγεννα και να μετρά αντίστροφα.

Είναι οι πρώτες, μετά το καλοκαίρι, διακοπές. Δώρα, τραγούδια, γλυκά, κάλαντα, Άγιος Βασίλης, στολισμοί, φωτάκια και τόσα άλλα που κάνουν μικρούς και μεγάλους ν’ ανυπομονούν για τον ερχομό τους. Όμως το πραγματικό μήνυμα των Χριστουγέννων είναι η αγάπη, η καλοσύνη, η προσφορά στον συνάνθρωπο.  Γι’ αυτό τον λόγο, φέτος, με πρωτοβουλία των μαθητών/τριών της ΣΤ’ τάξης  προχωρήσαμε σε μια ιδιότυπη αντίστροφη μέτρηση.

Κάθε μέρα, οι μαθητές/τριές μας βάζουν έναν στόχο, ως δράση ημέρας, ο οποίος έχει να κάνει με πράξεις καλοσύνης, αγάπης και προσφοράς. Την τελευταία ημέρα, που είναι η 21η Δεκεμβρίου, ημέρα λήξης των μαθημάτων, θα δοθούν έπαινοι στους/στις μαθητές/τριές μας που κατόρθωσαν να προσεγγίσουν τους στόχους με ενδιαφέρον και σχετική επιτυχία.

Συγκεκριμένα, λοιπόν, έχουμε:

17η ημέρα: Είμαι χαρούμενος/η και δεν τσακώνομαι με τους/τις συμμαθητές/τριές μου.

16η ημέρα: Ημέρα ευγένειας. Λέω καλημέρα, δίνω τη θέση μου στη σειρά για το κυλικείο σε μικρότερους/ες μαθητές/τριες, μιλώ ευγενικά σε όλους.

15η ημέρα: Κάνω έναν/μια  νέο/α φίλο/η στο σχολείο.

12η ημέρα: Δεν πετώ τίποτα κάτω(άλλωστε υπάρχουν τόσοι κάδοι απορριμάτων κοντά μου). Διατηρώ το σχολείο μου καθαρό.

11η ημέρα: Απευθύνω μια καλή κουβέντα σε κάποιον/α συμμαθητή/τριά  σου.

10η ημέρα: Κάνω κάποιον/α να γελάσει (με τρόπο που δεν τον/την ενοχλεί).

9η ημέρα: Μοιράζομαι το κολατσιό μου με κάποιον/α  συμμαθητή/τριά μου που δεν έχει κάτι ανάλογο.

8η ημέρα: Συγχωρώ κάποιον/α  συμμαθητή/τριά  μου με τον/την  οποίο/α διαφώνησα για κάποιο θέμα και το συζητάμε.

7η ημέρα: (Σάββατο) Τακτοποιώ το δωμάτιό μου, ξεκουράζω τη μαμά(Κάνει τόσα όλη την εβδομάδα για μένα!).

6η ημέρα: (Κυριακή) Τηλεφωνώ σε κάποιον/α που έχω καιρό να του/της μιλήσω.

5η ημέρα: Χαρίζω ένα βιβλίο μου, που έχω διαβάσει, και δεν  το θέλω πια στη σχολική βιβλιοθήκη.

4η ημέρα: Αφήνω σημειώματα με όμορφες σκέψεις σε διάφορα μέρη να τα βρουν οι συμμαθητές/τριές  μου.

3η ημέρα: Παίζω με κάποιον/α συμμαθητή/τριά  μου που συνήθως είναι μόνος/η του.

2η ημέρα: Συμπληρώνω μια λίστα με τα προτερήματα ενός/μιας φίλου/φίλης μου και του/της την δίνω.

1η ημέρα: (Τελευταία) Αφήνω ένα μικρό, συμβολικό δωράκι στην τσάντα συμμαθητή/τριάς μου.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

από κάτω από: Δράσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ! ΜΕΤΡΑΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ