Ένα μάθημα διαφορετικό από τα άλλα

Μαρ 201828

Ήταν μια Πέμπτη κατά την 3η διδακτική ώρα. Η πόρτα του ΣΤ2 χτύπησε και μπήκαν μέσα τα «πρωτάκια» του Α2 τα οποία είχαν προετοιμάσει ένα μάθημα Γεωγραφίας, «Η ζωή στις Εύκρατες περιοχές», για να το διδάξουν!!! στα μεγάλα φιλαράκια τους.

Είχαν σχηματίσει 3 ομάδες οι οποίες παρουσιάσαν: α) Σύγκριση της ζωής στις διάφορες κλιματικές ζώνες (τροπική, πολική, εύκρατη). β) Οι ασχολίες των κατοίκων στην εύκρατη ζώνη και γ) τα ζώα και τα φυτά της συγκεκριμένης ζώνης. Όλοι οι μαθητές, πρώτης – έκτης, είδαν σχετικά βίντεο, εικόνες, συζήτησαν και αντάλλαξαν πληροφορίες και γνώση.

Πάνω από όλα όμως χάρηκαν και απόλαυσαν τον διαφορετικό αυτό ρόλο τόσο οι μικροί μας μαθητές, όσο και οι μεγαλύτεροι που εντυπωσιάστηκαν από την στάση των λιλιπούτιων δασκάλων τους.

Συγχαρητήρια, λοιπόν, στα δημιουργικά πρωτάκια μας και επιφυλάσσεται η ΣΤ2 να ανταποδώσει διδάσκοντας κάποιο μάθημα στα μικρά της φιλαράκια.

από κάτω από: Δράσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένα μάθημα διαφορετικό από τα άλλα