ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ!!!

όπως ξέρετε στα δημοτικά σχολεία αρκετοί μαθητές υποστηρίζονται από   εκπαιδευτικό Παράλληλης Στήριξης.

Ο θεσμός της Παράλληλης Στήριξης είναι από πολλούς παρεξηγημένος και σε άλλους άγνωστος. Έχει από ορισμένους παρερμηνευθεί η συμβολή του θεωρώντας τον απλώς «φύλαξη» του ατόμου που συνοδεύεται. Άλλοι δεν είναι ενημερωμένοι, μιας και το δικό τους παιδί δεν χρήζει αυτής της υποστήριξης, ενώ κάποιοι άλλοι κάτι έχουν ακούσει αλλά δεν ξέρουν, τελικά, σε ποιους απευθύνεται, για πόσες ώρες και μέχρι πού φτάνουν οι αρμοδιότητές του.

Η «Παράλληλη Στήριξη» είναι ένας θεσμός, ο οποίος προβλέπεται από τη Νομοθεσία της Ειδικής Αγωγής και σκοπός της είναι η ένταξη των μαθητών με ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες (ΕΕΑ) στο γενικό σχολείο. Λειτουργεί ενισχυτικά στη μαθησιακή και κοινωνική πορεία του παιδιού και έχει ως απώτερο στόχο την αυτόνομη φοίτηση του μαθητή, στο βαθμό που είναι εφικτό για κάθε περίπτωση.

Δεν είναι  φύλαξη!!!

Ο εκπαιδευτικός της Παράλληλης Στήριξης,  δεν απευθύνεται προσωποποιημένα σε ένα παιδί και μόνον, αλλά μπορεί να παράσχει τη βοήθειά του προκειμένου να εξυπηρετηθούν οι ανάγκες της συγκεκριμένης σχολικής μονάδας.  Είναι ισότιμος, με το υπόλοιπο διδακτικό  προσωπικό και συμμετέχει σε όλες τις διαδικασίες της σχολικής μονάδας.

Οι εκπαιδευτικοί ΠΕ70- ΕΕΑ  του Σχολείου μας υποστηρίζουν μεθοδευμένα και εξατομικευμένα  κάθε μαθητή που έχουν αναλάβει από την αρχή της  σχολικής χρονιάς.Ο καθένας ξεχωριστά στέλνει υλικό στα προσωπικά τους e-mai,l  το οποίο αναρτάται  στο blog  του Σχολείου και sto e-class. Επειδή πολλοί μαθητές δεν έχουν τεχνολογικό εξοπλισμό έχουμε βρει και άλλους τρόπους υποστήριξης για τους οποίους έχουμε συνεννοηθεί κατ΄ιδίαν.

Παρακάτω θα βρείτε υλικό που ετοίμασαν για τα παιδιά η κ.  Μπρούνχελτσλ Γιούλα και η κ. Γερακοπούλου Ευαγγελία για τις μικρές τάξεις….

ΑΛΦΑΒΗΤΑ -ΑΡΙΘΜΟΙ ΩΣ 20

Φύλλο εργασίας 3

Φύλλο εργασίας 4

Φύλλο εργασίας 5

Συνεχίζουμε με υπομονή !!!

…με υλικό από τον κ. Δημήτριο Παρθενίδη για τις μεγαλύτερες τάξεις…

1ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΛΩΣΣΑ

1ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

2ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΛΩΣΣΑ

2ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

3ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΛΩΣΣΑ

3ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

4ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΛΩΣΣΑ

ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΜΕ   ΣΠΙΤΙ!!!!

Ένα σχόλιο στο “ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ!!!

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.