«Τσάντα στο σχολείο»

Σε υλοποίηση της με   Αριθ. Πρωτ. Φ.7/ΦΜ/139107/Δ1/27-8-2018 εγκυκλίου του ΥΠΠΕΘ ο Σύλλογος διδασκόντων  αποφάσισε να παραμένει η τσάντα στο σχολείο το 2ο και 4ο Σαββατοκύριακο κάθε μήνα.

H τσάντα των μαθητών/τριών παραμένει στο σχολείο την Παρασκευή, πριν από κάθε Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου, έως την Δευτέρα, με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων – παιδιών.

Επισημαίνεται, ότι η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται καθόλου με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων.

Παρακαλούνται οι γονείς, τις παραπάνω ημερομηνίες, να μεριμνήσουν έτσι ώστε να μην υπάρχει στις τσάντες των μαθητών τίποτε άλλο εκτός από βιβλία.