Μήνας: Μάιος 2020

ΟΔΗΓΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ – ΙΟΥΝΙΟΣ 2020

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

από τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 θα ισχύουν οι παρακάτω οδηγίες λειτουργίας του σχολείου μας, για την ασφάλεια των μαθητών:

1. Η πόρτα του σχολείου θα ανοίγει καθημερινά στις 8.00.
  2. Η προσέλευση των μαθητών θα γίνεται από τις 8.00-8.15.
  3. Οι μαθητές θα προσέρχονται απευθείας στην αίθουσα διδασκαλίας, όπου θα τους περιμένει ο εκπαιδευτικός.
  4. Κάθε μαθητής θα έχει μαζί του όλα όσα θα χρειαστεί κατά την παραμονή του στο σχολείο (φαγητό, νερό, προσωπικά σχολικά είδη). Το κυλικείο δεν λειτουργεί.
  5. Το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα ισχύει κανονικά.
  6. Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνεται ανά τάξη από τις 13.00 μέχρι τις 13.25 με τη συνοδεία του εκπαιδευτικού.
  7. Όσοι γονείς παραλαμβάνετε τα παιδιά σας από το σχολείο θα πρέπει να παραμείνετε τρία μέτρα μακριά από την εξώπορτα για να μην παρεμποδίζεται η έξοδος και των υπόλοιπων μαθητών.
  8. Είναι αυτονόητο ότι δεν θα παρακολουθούν το μάθημα οι μαθητές που είναι άρρωστοι.
  9. Αν χρειαστεί να μπει ενήλικας στο χώρο του σχολείου πρέπει να φοράει μάσκα και γάντια.

Ευελπιστούμε στην καλή συνεργασία όλων σας για την ομαλή επαναλειτουργία του σχολείου και την ασφάλεια των μαθητών μας.

Επαναλειτουργία σχολικών μονάδων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες. Το σχολείο θα επαναλειτουργήσει σύμφωνα με τις οδηγίες της παρακάτω εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας. Όσον αφορά το συγκεκριμένο πρόγραμμα που θα ακολουθήσουμε σαν σχολική μονάδα, θα σας κοινοποιηθεί την Παρασκευή 29 Μαΐου 2020. Από εσάς περιμένουμε υπεύθυνες δηλώσεις για τους μαθητές που για σοβαρούς λόγους δεν θα μπορέσουν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα.
Επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Α.Δ.Υ.Μ

Παρακαλούνται οι κηδεμόνες των μαθητών που φοιτούν στη Γ΄ τάξη να φροντίσουν έγκαιρα για τη συμπλήρωση του Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ), το οποίο θα έχει ισχύ για τα επόμενα τρία χρόνια της φοίτησης των μαθητών στο σχολείο. Το Α.Δ.Υ.Μ θα πρέπει να κατατεθεί στο σχολείο το αργότερο μέχρι την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2020-2021.Α.Δ.Υ.Μ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΓΥΓΜΝΑΣΙΑ

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2020-2021

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟ 2020-21

Παρακαλούνται όσοι γονείς ενδιαφέρονται να φοιτήσουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο τμήμα του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2020-21 να συμπληρώσουν την αίτηση που επισυνάπτεται και να την καταθέσουν στο σχολείο, μέχρι τέλος Μαΐου 2020 και ώρες 9-12.
ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΑΙΤΗΣΗ (1)

ΔΗΛΩΣΗ Β΄ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Παρακαλούνται οι κηδεμόνες των μαθητών της Δ΄τάξης που πρόκειται να φοιτήσουν το νέο σχολικό έτος 2020-21 στην Ε΄ τάξη καθώς και οι κηδεμόνες των μαθητών της Στ΄ που θα πάνε στο γυμνάσιο να συμπληρώσουν και να υπογράψουν τη σχετική δήλωση για τη β’ ξένη γλώσσα.
Οι δηλώσεις θα κατατίθενται στο σχολείο μέχρι τέλος Μαΐου 2020 από τις 9 μέχρι τις 12 τις εργάσιμες ημέρες.
Υπεύθυνη Δήλωση Γονέα (1)

ΠΡΩΤΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές για το σχολικό έτος 2020-21 ξεκίνησαν.
Από σήμερα και μέχρι τις 29 Μαΐου 2020 τις εργάσιμες ημέρες και ώρες 9-12 θα γίνονται οι εγγραφές με τα παρακάτω δικαιολογητικά:
1.Αίτηση κηδεμόνα προς τη διεύθυνση του σχολείου.
2.Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού.
3.Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή/τριας.
4.Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.
5.Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.