Μήνας: Μάιος 2017

Ομαλή μετάβαση,για τα νηπιάκια του 13ου Νηπιαγωγείου Μυτιλήνης

Τα παιδάκια του 13ου Νηπιαγωγείου Μυτιλήνης ,μαζί με τις νηπιαγωγούς τους κ.Φανή και Κατερίνα,επισκέφτηκαν την πρώτη τάξη της κ.Μαρίας .Κάθισαν όλα τα παιδάκια στα θρανία τους, έκαναν το μάθημά τους και ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου μας.Με το καλό παιδάκια! ΣΑς περιμένουμε το Σεπτέμβρη!!!!DSCN0771

Ενημέρωση, για δόντια γερά

Η κ. Μαρία, οδοντίατρος, ανέλαβε να ενημερώσει τα παιδιά της Β’ και Γ’ τάξης, για τους βασικούς κανόνες οδοντικής υγιεινής και τους κινδύνους που τα  απειλούν, αν παραμελούν την καθαριότητα των δοντιών τους.Τους έδειξε το σωστό τρόπο βουρτσίσματος, αλλά και ασθένειες όπως η ουλίτιδα, η τερηδόνα.

DSCN0776 DSCN0777 DSCN0778 DSCN0780 DSCN0785

Ένας κήπος ,μέσα σε λάστιχα!

Ένας ευωδιαστός κήπος ,στήθηκε μέσα σε λάστιχα από τους δασκάλους και τα παιδιά του σχολείου. Αποτέλεσμα; Η αυλή μας θα είναι πιο όμορφη και τα παιδιά μαθαίνουν πως ακόμη και στα πιο άχρηστα υλικά κρύβεται ομορφιά, αν αξιοποιηθούν σωστά!DSCN0762 DSCN0768

Το σηκώσαμε…το τιμημένο!

Την Τετάρτη, 24 Μαϊου , τα παιδιά της Ε’ Και Στ΄τάξης έδωσαν ακόμη μια χαρά στο σχολείο μας,αφού σε σχολικούς αγώνες που διεξήχθησαν μεταξύ των σχολείων της πόλης μας , μας έφεραν στην πρώτη θέση! κ. Συκά, σας ευχαριστούμε πολύ, που για άλλη μια φορά, με τη σωστή καθοδήγησή σας , φέρατε το καλύτερο αποτέλεσμα!

Το ΚΠΕ Ευεργέτουλα μας ξεναγεί στο νησί μας!

Στα πλαίσια του προγράμματος που εκπονεί φέτος το Β2 , για τα δεινοθήρια και την κλιματικά αλλαγή, το ΚΠΕ Ευεργέτουλα , με οδηγό τον κ. Παναγιώτη Βρικέλλη ,ο οποίος είναι περιβαντολλόγος, διοργάνωσαν μία υπέροχη εκδρομή στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στη Βρίσα και στις ιαματικές πηγές Πολιχνίτου. Ο κ. Βρικέλλης εξηγούσε καθ’όλη τη διάρκεια της διαδρομής τις γεωλογικές μεταβολές που έχουν συμβεί στο ανάγλυφο του νησιού μας, από την έκρηξη του ηφαιστείου στο Σίγρι. Στη Βρίσα , είχαν και την ευκαιρία να δουν τα αποτελέσματα της κλιματικής αλλαγής στο ζωικό και φυτικό κόσμο του νησιού.

DSCN0519 DSCN0521 DSCN0524 DSCN0525 DSCN0536 DSCN0572 DSCN0577 DSCN0598