Την Πέμπτη 26 Μαΐου 2016 οι μαθητές της Στ΄τάξης και στο πλαίσιο του προγράμματος για το Γεωπάρκο Λέσβου που υλοποιούν, επισκέφτηκαν το βόρειο μέρος του νησιού. Σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής είχαν την ευκαιρία να εντοπίσουν τις ιδιαίτερες γεωμορφές του νησιού μας, σύμφωνα με όσα μελέτησαν όλη τη σχολική χρονιά που πέρασε: Το ρήγμα της Λάρσου, την ηφαιστειακή φλέβα στο Αυλάκι, τον ηφαιστειακό λαιμό στην Πέτρα, τον ηφαιστειακό δόμο που πάνω του δεσπόζει το κάστρο της Μήθυμνας. κατά την επίσκεψή τους στο κάστρο της Μήθυμνας είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν στους μαθητές των Δ΄ και Ε΄ τάξεων του σχολείου μας τις εμπειρίες τους από το πρόγραμμα, δίνοντας τους την σκυτάλη για να το συνεχίσουν την επόμενη σχολική χρονιά. Επισκέφτηκαν, επίσης, τις θερμές πηγές Εφταλούς.