Μήνας: Νοέμβριος 2014

Τηλεδιάσκεψη για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

9861324

Τηλεδιάσκεψη της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με θέμα «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο» πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 18-11-2014 και ώρα 11:00. Μαθητές των Γ΄, Δ΄,  Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του Σχολείου μας, συμμετείχαν σε αυτήν, στο πλαίσιο εφαρμογής σχετικής απόφασης του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη και του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Ακολούθησε συζήτηση και δόθηκαν απαντήσεις σε ερωτήματα των παιδιών για τους κινδύνους στο Διαδίκτυο.

Η Ελληνική Αστυνομία έχει κατασκευάσει έναν ιστότοπο www.cyberkid.gov.gr με συμβουλές, οδηγίες, ενημέρωση για κινδύνους, αλλά και ασφαλή παιχνίδια για παιδιά έως 12 ετών. Στην ίδια σελίδα, μπορείτε να βρείτε τη γραμμή επικοινωνίας για καταγγελίες ιστοτόπων για παιδιά, με επιβλαβές περιεχόμενο.

Συνεργασία του Σχολείου μας με το Ειδικό Σχολείο Μυτιλήνης

Στα πλαίσια της συνεργασίας του σχολείου μας με το Ειδικό Σχολείο Μυτιλήνης, την Τετάρτη 14 Νοεμβρίου 2014 σε αίθουσα του σχολείου μας πραγματοποιήσαμε ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης των μαθητών μας για τα παιδιά με ειδικές ανάγκες. Η διευθύντρια του ειδικού σχολείου κ. Κοντούλη μίλησε στα παιδιά των  Γ΄ και Στ΄2 τάξεων, έδειξε βίντεο και τα προβλημάτισε σχετικά. Ήταν μια πολύ ξεχωριστή εμπειρία και ένα πραγματικό μάθημα ζωής.

eidsxol