Μια διαφορετική παράσταση Καραγκιόζη από το κέντρο «Χόριππος» και τον μαθητή του σχολείου μας Μπαντούκα Παναγιώτη

Διαφάνεια1

Το κέντρο xόριππος ετοίμασε μια θεατρική παράσταση σε κλίμα χριστουγεννιάτικο πάντα, αλλά λίγο διαφορετική από τις άλλες βάζοντας στοιχεία από την λαϊκή μας παράδοση και αναδεικνύοντας το ταλέντο στην υποκριτική και στο θέατρο σκιών, του αγαπημένου μαθητή του κέντρου xόριππος Παναγιώτη  Μπαντούκα, στο ρόλο του Καραγκιόζη, ο οποίος φοιτά στην Έκτη Δημοτικού!
Η Αντιδημαρχία Πολιτισμού και Επιστημών Δήμου Λαρισαίων καθώς και ο Δημοτικός Κουκλοθίασος ΤΙΡΙΤΟΜΠΑ συνέβαλαν για την υλοποίηση της ιδέας του κέντρου xόριππος.

Στις μέρες μας, παρά την κυριαρχία θεαμάτων και των μέσων που υπερισχύουν με τη δύναμη της εικόνας (τηλεόραση, κινηματογράφος, ηλεκτρονικά παιχνίδια κλπ.), ο Καραγκιόζης εξακολουθεί να έχει σημαντική θέση στις καρδιές των μικρών του φίλων και να τους δίνει ξεχωριστή χαρά. Παράλληλα ο γνώριμος ήχος του Καραγκιόζη ξυπνάει νοσταλγικά τις μνήμες των μεγαλύτερων που δε χάνουν την ευκαιρία να συνοδέψουν με χαρά τα παιδιά τους για να παρακολουθήσουν τις παραστάσεις του.

Πήραν μέρος οι ερασιτέχνες ηθοποιοί:
1.Μπαντουκας Παναγιωτης-Καραγκιοζης
2. Παπαπαρίση Αγγελική-Κολλητηρι