Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

3 Δεκεμβρίου

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

«ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΕΞΙΣΟΥ ΙΣΟΙ»

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία  καθιερώθηκε να εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου από το 1992, επειδή εκείνη την ημέρα η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ υιοθέτησε το Πρόγραμμα δράσης για τα ΑΜΕΑ.

Με αφορμή αυτή τη μέρα στο σχολείο μας έγινε μια συγκέντρωση των μαθητών προς ενημέρωση . Μέσα από την αφήγηση του παραμυθιού «Το κάτι άλλο», την προβολή της ταινίας μικρού μήκους «Το δώρο – The present» και τη συζήτηση που ακολούθησε,  τα παιδιά κατέθεσαν τις γνώσεις και τις απόψεις τους σχετικά με την αναπηρία και τη διαφορετικότητα.

Κύριος στόχος ήταν οι μαθητές να αντιληφθούν την έννοια και τη σημασία της διαφορετικότητας και του σεβασμού σ΄ αυτήν, εστιάζοντας περισσότερο στις ικανότητες και όχι στις αδυναμίες ενός ατόμου. Άλλωστε οι διαφορές μας δεν είναι πάντα οι αδυναμίες μας και δεν μας κάνουν καλύτερους ή  χειρότερους από τους άλλους!!!  Η διαφορετικότητα μας είναι αυτή που προσδιορίζει και  τη μοναδικότητα μας.

Το κάτι άλλο

The present

Τα παιδιά στο τέλος της συγκέντρωσης μας τραγούδησαν το « Τραγούδι της διαφορετικότητας» , ένα τραγούδι το οποίο έμαθαν στα πλαίσια του μαθήματος της μουσικής.

ΤΡΑΓΟΥΔΙ  ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Με τη φωνή σου αν δεν μπορείς

Γλυκά να τραγουδήσεις

Βρες μόνο λόγια της χαράς

Να σιγοψιθυρίσεις

Τα κόκκινα και τα σγουρά

Μοναδικά μαλλιά σου

Λύσε τα να ανεμίζουνε

Σαν φλόγες της καρδιάς σου.

Κοίτα πάνω σου, κοίτα

είν’ όλα μοναδικά

κοίτα μέσα σου, κοίτα

χτίζ’ η αγάπη μια φωλιά.