ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 9ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας Σχολείου 2022-23

Έγκριση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά

Αγαπητοί γονείς,

με το παρακάτω κείμενο θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τον κανονισμό λειτουργίας του Σχολείου μας και να ζητήσουμε τη συνεργασία σας, ώστε το Σχολείο μας να λειτουργήσει αποτελεσματικά προς όφελος των μαθητών μας.

ΑΦΙΞΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

• Οι μαθητές θα πρέπει να προσέρχονται στο Σχολείο από 8:00 π.μ έως 8:15π.μ. και να παραμένουν στον προαύλιο χώρο μέχρι την ώρα της προσευχής. Δεν επιτρέπεται στους μαθητές να ανεβαίνουν στις αίθουσες για να αφήνουν τις τσάντες τους πριν από το χτύπημα του κουδουνιού. Αυτό γίνεται μετά την προσευχή με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών.
  • Η πόρτα της εισόδου θα κλείνει αφού χτυπήσει το κουδούνι και θα παραμένει κλειστή καθ΄ όλη τη διάρκεια λειτουργίας του Σχολείου. Με αυτόν τον τρόπο διαφυλάσσεται η ασφάλεια των μαθητών και αποτρέπεται η είσοδος ατόμων που ουδεμία σχέση έχουν με τη λειτουργία του Σχολείου.
  • Οι μαθητές του Ολοήμερου θα αποχωρούν σύμφωνα με την ώρα αποχώρησης που έχει δηλωθεί.
  • Για τον έλεγχο εισόδου ενηλίκων στο Σχολείο, παρακαλούμε να αφήνετε τα παιδιά σας στην είσοδο και να μην εισέρχεστε στο προαύλιο. Την ευθύνη για την ασφάλεια των μαθητών αναλαμβάνουν οι εφημερεύοντες εκπαιδευτικοί.

ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

• Με τη λήξη των μαθημάτων, όλοι οι μαθητές αποχωρούν χωρίς αργοπορία με ευθύνη των γονέων τους. Η παραμονή τους στο προαύλιο θέτει ζήτημα για την ασφάλειά τους και παρεμποδίζει τη λειτουργία του Ολοήμερου.
  • Αποχώρηση μαθητή από το Σχολείο πριν τη λήξη του διδακτικού ωραρίου της τάξης γίνεται μόνο μετά από συνεννόηση του δασκάλου της τάξης ή της διευθύντριας με τους γονείς ή κηδεμόνες υπογράφοντας την ώρα αποχώρησης καθώς και τον λόγο.

ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ-ΓΙΟΡΤΕΣ

• Αποτελούν μέρος της σχολικής ζωής και βοηθούν στην αποτελεσματική πραγματοποίηση του σχολικού έργου, γι αυτό οι μαθητές απουσιάζουν από αυτές μόνο αν έχουν σοβαρό λόγο.
  • Σε περίπτωση επίσκεψης τηρείται το διδακτικό ωράριο, ενώ σε περίπτωση σχολικής γιορτής το ωράριο διαμορφώνεται ( π.χ. στις εθνικές γιορτές ορίζουμε τη διάρκεια της γιορτής και δεν λειτουργεί το Ολοήμερο).
  • Στην εκπαιδευτική επίσκεψη δεν επιστρέφονται τα χρήματα του κόστους του λεωφορείου σε περίπτωση απουσίας του μαθητή.

ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

• Η Σχολική Βιβλιοθήκη είναι ένας ευχάριστος χώρος συγκέντρωσης βιβλίων και εξοπλισμένος με ψηφιακά μέσα, στον οποίον έχουν πρόσβαση όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας.
  • Ο δανεισμός των βιβλίων γίνεται με τη χρήση προσωπικής Κάρτας Δανεισμού, την οποία έχει πάντα μαζί του ο μαθητής.
  • Ο κάθε μαθητής είναι υπεύθυνος για τη διατήρηση της καλής εικόνας του δανεισμένου βιβλίου, το οποίο οφείλει να επιστρέφει το αργότερο σε τρεις (3) εβδομάδες.
  • Σε περίπτωση απώλειας θα πρέπει να το αντικαταστήσει.

ΓΟΝΕΙΣ –ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

• Για την απουσία του παιδιού σας παρακαλούμε να ενημερώνετε το δάσκαλο της τάξης σας.
  • Οι μαθητές των τάξεων Α΄ και Δ΄ επιβάλλεται να προσκομίσουν το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) μέχρι και τις 30 Σεπτεμβρίου. Μετά από αυτήν την ημερομηνία οι μαθητές που δεν έχουν προσκομίσει το Α.Δ.Υ.Μ. δεν θα συμμετέχουν στο μάθημα της Γυμναστικής και στις υπόλοιπες αθλητικές δραστηριότητες του Σχολείου μας.
  • Τις ημέρες που σύμφωνα με το Ωρολόγιο Πρόγραμμα ο μαθητής έχει Γυμναστική θα πρέπει να φοράει αθλητική φόρμα και αθλητικά παπούτσια.
  • Κανένας ενήλικας δεν έχει δικαίωμα να επιπλήττει ή να τιμωρεί ή να νουθετεί άλλο παιδί εκτός της οικογένειάς του στο χώρο του σχολείου.
  • Δεν επιτρέπεται στους μαθητές του Σχολείου μας να έχουν μαζί τους κινητά τηλέφωνα και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές, με δυνατότητα καταγραφής εικόνας και ήχου (ούτε στις εκδρομές) (Φ.25/103373/Δ1/22-6-2018) και διάφορα παιχνίδια. Σε περίπτωση ανάγκης μπορεί να χρησιμοποιηθεί το τηλέφωνο του Σχολείου (2104955197).
  • Φροντίστε να ενημερώνεστε τακτικά στις συγκεκριμένες ώρες και ημέρες από τους εκπαιδευτικούς του παιδιού σας. Οι ημέρες και ώρες ενημέρωσης από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας αναρτώνται στην ιστοσελίδα του σχολείου και στους πίνακες ανακοινώσεων στις εξόδους του σχολείου.
  • Οι γονείς-κηδεμόνες οφείλουν να γνωστοποιούν τα τηλέφωνα (σταθερό, κινητό, email) ώστε ανά πάσα στιγμή να υπάρχει άμεση επικοινωνία σχολείου, γονέα-κηδεμόνα.
  • Σε περίπτωση σεισμού, τα παιδιά θα παραλαμβάνονται στη Νότια Είσοδο (αυλή) από τα άτομα που έχουν δηλωθεί ότι τα συνοδεύουν καθημερινά κατά το σχόλασμα.
  • Η ιστοσελίδα μας, όπου αναρτώνται ανακοινώσεις/δραστηριότητες του
    9ου Δημ.Σχ.Κορυδαλλού είναι :  blogs.sch.gr/9dimkoryd

Με τη βεβαιότητα ότι θα συνεργαστείτε μαζί μας για την εφαρμογή των παραπάνω,

Σας ευχαριστούμε