Ενημέρωση για Χορήγηση Εξοπλισμού σε μαθητές/μαθήτριες του Σχολείου μας

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες και μαθητές/μαθήτριες του 9ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού,

Την προηγούμενη εβδομάδα, ο Δήμος Κορυδαλλού χορήγησε 3 νέες συσκευές tablet στο σχολείο μας, με σκοπό να δανειστούν σε οικογένειες μαθητών/μαθητριών μας που τα έχουν ανάγκη.

Οι 3 συσκευές tablet είναι Lenovo Tab M7 1GB/16GB Wifi (Λειτουργούν μόνο σε wifi – Δεν έχουν δυνατότητα κάρτας συνδεσης με χρέωση δεδομένων)

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 155692/ΓΔ4/14.11.20 του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και σε συνέχεια της με αρ. πρωτ. Φ8/46284/Δ4/14-4-2020 απόφασης για την παράδοση/παραλαβή των φορητών συσκευών, η απόφαση διάθεσης/δανεισμού των συσκευών αυτών θα λαμβάνεται με βάση κοινωνικά και άλλα κριτήρια, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται ιδίως το χαμηλό εισόδημα, η ανεργία γονέων/κηδεμόνων, η ιδιότητα μέλους μονογονεïκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας ή ύπαρξη ειδικών δυσκολιών μάθησης.

Επίσης προϋπόθεση για το δανεισμό των παραπάνω συσκευών είναι η ύπαρξη σύνδεσης internet στο χώρο σύνδεσής – χρήσης τους, καθώς και η άμεση σύνδεση των μαθητών/μαθητριών – που θα τα δανειστούν – στην πλατφόμα τηλεκπαίδευσης Webex, για την παρακολούθηση των τηλεδιασκέψεων με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Ο εξοπλισμός θα πρέπει να παραδοθεί στην αρχική του συσκευασία και χωρίς φθορές στο σχολείο, όταν διακοπεί η εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Σε περίπτωση απώλειας του εξοπλισμού κατά το δανεισμό του, τα έξοδα αντικατάστασης θα επιβαρύνουν τους γονείς/κηδεμόνες στους οποίους χορηγήθηκαν.

Για να διατεθούν όλες οι συσκευές tablet στους μαθητές/μαθήτριες του σχολείου μας, μπορούν να κάνουν αίτηση και οικογένειες που ο διαθέσιμος εξοπλισμός τους δεν είναι επαρκής για να ικανοποιήσει τις ανάγκες των παιδιών τους στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, ακόμα κι αν δεν πληρούν τα παραπάνω κριτήρια.

Οι γονείς/κηδεμόνες που ενδιαφέρονται για το δανεισμό του διαθέσιμου εξοπλισμού, μπορούν να προσέλθουν 12-2μ.μ. καθημερινά (Δευτέρα-Παρασκευή) στο γραφείο της διεύθυνσης του σχολείου μας, προκειμένου να συμπληρώσουν μία Υπεύθυνη Δήλωση/Αίτηση Δανεισμού και να παραλάβουν τον εξοπλισμό.