Έναρξη Πρωινής Ζώνης και Ολοήμερου Τμήματος

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Τη Δευτέρα 5/10/20 αρχίζει η λειτουργία της Πρωινής Ζώνης και του Ολοήμερου Τμήματος.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τη λειτουργία τους και να ζητήσουμε τη συνεργασία σας, ώστε το Σχολείο μας να λειτουργήσει αποτελεσματικά προς όφελος των μαθητών μας.

ΠΡΩΙΝΗ ΖΩΝΗ (7:00-8:00 π.μ.)

• Οι μαθητές/μαθήτριες – που έχουν ήδη γραφτεί στην Πρωινή Ζώνη – θα πρέπει να προσέρχονται στο Σχολείο από 7:00 π.μ έως 7:15π.μ. από τη Νότια Είσοδο (Αυλή – Ησιόδου 25). Μετά τις 7:15π.μ. θα κλείνει η πόρτα της εισόδου και κανείς δεν θα μπορεί να μπει στο σχολείο έως τις 8:00π.μ.
  • Οι μαθητές/μαθήτριες θα εισέρχονται στην αίθουσα της Πρωινής Ζώνης και θα παραμένουν εκεί μαζί με την δασκάλα της Πρωινής Ζώνης.

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (13:15-16:00)

• Οι μαθητές/μαθήτριες – που έχουν ήδη γραφτεί στο Ολοήμερο Πρόγραμμα – θα μεταβαίνουν στην αντίστοιχη αίθουσα του Ολοήμερου στο σχόλασμα (13:15) και θα συμμετέχουν στη Σίτιση (Διατροφική Αγωγή). Στη συνέχεια θα ακολουθούν πρόγραμμα που περιλαμβάνει Μελέτη και Πληροφορική ή Θεατρική Αγωγή ή Γαλλικά (ανάλογα με την ώρα αποχώρησής τους).

• Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες να εφοδιάσουν τα παιδιά με τα απαραίτητα για τη σίτιση (ώρα φαγητού) :
    • Ατομική Πετσέτα ή Σουπλά
    • Μπουκάλι Νερό / Παγούρι
    • Κουτάλι ή Πηρούνι για το φαγητό τους
    • Αν οι μαθητές/μαθήτριες συμμετέχουν στο πρόγραμμα των σχολικών γευμάτων, μπορείτε να ενημερωθείτε για το εβδομαδιαίο πρόγραμμα σίτισης από τον ιστότοπο του σχολείου (blogs.sch.gr/9dimkoryd/).
    • Για όσους μαθητές φέρνουν το γεύμα τους από το σπίτι, θα πρέπει να βρίσκεται σε ανοξείδωτο μεταλλικό δοχείο (καστανιέρα) για να διατηρείται ζεστό στο θάλαμο συντήρησης τροφίμων.

• Η έξοδος των μαθητών/μαθητριών θα πραγματοποιείται από τη Νότια Είσοδο (Αυλή – Ησιόδου 25), στις 15:00 (3:00μ.μ.) ή 16:00 (4:00μ.μ.). Οι γονείς/κηδεμόνες θα πρέπει να βρίσκονται στην έξοδο 5 λεπτά νωρίτερα από την καθορισμένη ώρα αποχώρησης των μαθητών/μαθητριών και να μην καθυστερούν. Δεν επιτρέπεται διαφορετική ώρα αποχώρησης ανά ημέρα. Η αποχώρηση για κάθε μαθητή/μαθήτρια θα γίνεται σύμφωνα με την αρχική δήλωση του γονέα/κηδεμόνα και δεν μπορεί να μεταβάλλεται. Όσοι μαθητές/μαθήτριες αποχωρούν μόνοι/ες από το Ολοήμερο Πρόγραμμα θα πρέπει τη Δευτέρα 5/10/20, οι γονείς να έχουν προσκομίσει στο σχολείο σχετική Υπεύθυνη Δήλωση.

• Όσοι γονείς επιθυμούν να παραλάβουν το παιδί τους, κάποια ημέρα, στο σχόλασμα (13:15) θα πρέπει να υπογράφουν στο ημερολόγιο αποχώρησης μαθητών (έντυπο του σχολείου).

• Επισημαίνεται ότι η φοίτηση των μαθητών/τριών του Ολοήμερου Προγράμματος διακόπτεται όταν ο/η μαθητής/τρια συμπληρώσει 15 συνεχόμενες απουσίες, οι οποίες δεν δικαιολογούνται από ιατρική γνωμάτευση,